ZDrogi.pl
Audi Grandsphere Concept

Audi

Wyjątkowe Audi Grandsphere Concept. Najbardziej wyrafinowany sedan w historii marki

9 Września 2021

Autor tekstu:

Piotr Dutka

Udostępnij:

Podczas salonu IAA 2021 Mobility w Monachium Audi zaprezentowało swój niezwykły samochód studyjny. Mowa o pojeździe Grandsphere Concept. Samochód to odważna wariacja na temat luksusowego sedana, który zapewni kierowcy szeroką gamę motoryzacyjnych doznań.

Postępująca transformacja technologiczna wymusza na producentach dostosowanie się do panujących realiów. W erze wszechobecnej elektryfikacji pojazdów świetnie odnajduje się Audi, które chce w realny sposób stać się liderem branży motoryzacyjnej.

Argumentem przemawiającym za takim stanem rzeczy ma być elektryczny sedan Grandsphere Concept, który zadebiutował na tegorocznym salonie w Monachium.

Pojazd łączy w sobie zarówno luksus, jak i komfort podróżowania, gwarantując kierowcy, a także jego pasażerom niezwykle wyrafinowane wrażenia. W takim samochodzie nawet najzwyklejsza przejażdżka będzie przepełniona ekskluzywnością.

Audi Grandsphere Concept

Audi Grandsphere jest jednym z trzech koncepcyjnych modeli z gamy „Sphere”. Warto jednak podkreślić, że to jednak to właśnie ten pojazd, znacząco wyróżnia się na tle całej grupy.

Rozwiązania, które zostały w nim zastosowane, będą stanowić bazę dla przyszłych samochodów, które będą wyjeżdżały z niemieckiej fabryki w Ingolstadt.

Policja.pl

Audi z impetem wbiło się w latarnię. Dwoje nastolatków wyleciało z rozbitego auta - Wideo

CZYTAJ DALEJ

Model Grandsphere ma być czołowym modelem marki, będąc wyznacznikiem trendów w środowisku motoryzacyjnym.

- Przyszłość mobilności jest ściśle powiązana z elektrycznością. Pojazdy z takim napędem są naszą odpowiedzią na wszelkie wyzwania klimatyczne powiedział Duesmann, dodając, że aktualnie największe inwestycje Audi dotyczą obecnie wysoce skalowalnych platform akumulatorowych. 

Audi Grandsphere Concept

Audi na nowo definiuje wnętrze kabiny samochodu.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Pod względem projektowym, audi ogrom swojej uwagi skupiło na stworzeniu przestronnego, a zarazem komfortowego wnętrza. Znikają elementy sterujące, zapewniając wiele dostępnej przestrzeni.

Audi Grandsphere Concept

Co ciekawe, audi zapewnia, że wsiadanie i wysiadanie powinno być łatwe i bez użycia rąk. Model Grandsphere ma identyfikować przyszłych pasażerów, oświetlić im drogę do samochodu, a następnie otworzyć zarówno przednie, jak i tylne drzwi, co stworzy ogromną przestrzeń bez słupków. Dzięki temu zabiegowi wsiadanie do pojazdu będzie zdecydowanie wygodniejsze.

Specjalny system identyfikacji ma następować poprzez innowacyjną analizę chodu.

Materiały użyte do wykończenia wnętrza są całkowicie naturalne. Część z elementów jest wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu.

Audi Grandsphere Concept

Futurystyczny sedan mierzy 5,35 metra długości, 2 metry szerokości i 1,39 metra wysokości. Wymiary kwalifikują go do segmentu dużych luksusowych sedanów. Rozstaw osi wynoszący 3,19 metra jest zdecydowanie dłuższy niż w kultowym Audi A8.

Koncepcyjny Grandsphere jest zbudowany na nowej platformie Premium Electric Platform (PEP) i jest wyposażona w dwa niezależne silniki elektryczne , zamontowane na obu osiach. Oczywiście pojazd posiada legendarny napęd quattro.

Oba silniki są w stanie wygenerować niebagatelną moc 530 kW, co odpowiada 720 KM i maksymalny moment obrotowy 960 Nm.

Audi Grandsphere Concept

Sprint do setki zajmuje nieco ponad 4 sekundy, a prędkość maksymalna jest ograniczona ze względu na zasięg.

Co ciekawe, wystarczy jedynie dziesięć minut, by zgromadzić energię napędową, która gwarantuje ponad 300 kilometrów jazdy. Zasięg futurystycznego sedana to ok. 750 km.

By zagwarantować najwyższy poziom komfortu na pokładzie, luksusowy sedan Audi wykorzystuje specjalne pneumatyczne zawieszenie. Użyty został jednokomorowy system z adaptacyjnymi amortyzatorami.

Audi Grandsphere Concept

Samochód posiada również aktywny system zawieszenia, który umożliwia podnoszenie lub opuszczanie oddzielnie każdego koła w przecięgu zaledwie kilku milisekund za pomocą siłowników elektromechanicznych.

Z jakiego kraju pochodzą producenci aut? Wstyd popełnić jakikolwiek błąd!

Pytanie 1 z 7

Z jakiego kraju pochodzi firma FIAT?

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl
- Znany radiowiec przerobił hit Beaty K. - Internet leży i kwiczy
- Orlen płaci trzy razy więcej pracownikom w Niemczech niż w Polsce
- Kolejna zagadka drogowa, która poróżniła internautów. Kto ma pierwszeństwo?

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.plPiotr DutkaAutor

Motoryzacja interesuje się od najmłodszych lat. Szczególnym uczuciem darzę niemiecka myśl techniczną, choć amerykańskie muscle cary również powodują u mnie szybsze bicie serca. Z wykształcenia Politolog. Aktualnie studiuje zarządzanie w Sporcie na Uniwersytecie Jagiellońskim. W szeroko pojętym pojęciu motoryzacji interesuje się motorsportem oraz nowoczesnymi technologiami

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Tesla Model S Plaid pobiła rekord na torze Nürburgring. Elon Musk pochwalił się w nim w sieci

Katalog pojazdów

Tesli Model S Plaid miażdży konkurencję i bije rekord toru Nürburgring

Czytaj więcej >

Katalog pojazdów

Premiera Tesli Roadster znów opóźniona. Auto trafi do klientów dopiero w 2023 roku

Czytaj więcej >

Katalog pojazdów

Rzadki Ford RS200 z 1989 roku trafił na sprzedaż. Wyprodukowano jedynie 140 egzemplarzy

Czytaj więcej >

Katalog pojazdów

Wyjątkowe Porsche 959 z 1989 roku może być twoje. Przejechało jedynie 961 km

Czytaj więcej >
Volkswagen

Katalog pojazdów

Koncepcyjny ID.Life ma być powiewem świeżości. Zdefiniuje rynek miejskich samochodów

Czytaj więcej >
Honda Tampa

Katalog pojazdów

Wyjątkowa perła motoryzacyjna. Ta Honda CRX przejechała ponad 1,6 miliona kilometrów

Czytaj więcej >