rozbita szyba w samochodzie osobowym
Źródło: allegro.pl

Wybita szyba w aucie. Co zrobić? Podpowiadamy

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
19 Marca 2020

Wybita szyba w samochodzie w większości przypadków stanowi wielkie problem dla właściciela. Podpowiadamy co zrobić w tej niekorzystnej sytuacji.

W samochodzie wyróżniamy dwa rodzaje szyb - hartowane i laminowane. Te pierwsze w przypadku uszkodzenia zazwyczaj rozsypują się "w drobny mak". Znajdują się one z boku i tyłu pojazdu. Szyby
laminowane wzmocnione są wewnętrzną warstwą folii - w przypadku uszkodzenia więc zazwyczaj pozostają w jednym kawałku. Szybą laminowaną jest przednia szyba - dzięki temu w przypadku uderzenia, np. przez kamień nie ma ryzyka, że odłamki szkła polecą w kierunku kierowcy.

Mówiąc o wybitej szybie mamy raczej na myśli szyby boczne - te najczęściej padają ofiarą "wielbicieli cudzej własności". Torba pozostawiona na kanapie potrafi zachęcić do wybicia szyby i sięgnięcia po
czyjąś własność. Co zrobić w takiej sytuacji?

Oczywiście poinformować policję, jeśli ktoś wybił nam szybę, np. nocą na parkingu - załóżmy jednak, że ten etap mamy już za sobą.

Przede wszystkim należy ze środka auta usunąć resztki szkła - auto należy starannie odkurzyć. Następnie, w miarę rozsądku możemy pojechać autem w miejsce, gdzie wstawiona zostanie nowa szyba. Do tego czasu jednak należałoby zabezpieczyć okno - najlepiej folią oraz taśmą klejącą. Pamiętajmy, by takie prowizoryczne zabezpieczenie przykleić od wewnątrz - zwiększy to jego wytrzymałość.

Podstawowe ubezpieczenie OC nie obejmuje szyb samochodowych - w takiej sytuacji na własny koszt będziemy musieli wstawić nową. Nie jest to skomplikowane, jeśli wybita została szyba w drzwiach. W takim razie możemy wymienić ją samodzielnie.

Jeśli wybita została szyba boczna znajdująca się za słupkiem C ( czyli, np. szyba boczna w kombi na wysokości bagażnika ) lub tylna szyba - powinniśmy się udać do specjalistów. W zależności od modelu i rodzaju szyby koszt może się znacznie różnić -zawsze warto więc zasięgnąć języka w kilku firmach specjalizujących się w wymianie oszklenia. Ponieważ za brak szyby można
otrzymać mandat, musimy wybrać punkt znajdujący się w rozsądnej odległości od auta.

Następny artykuł