Bolid F1
Źródło: formula1.com

Wprowadzenie nowych regulacji Formuły 1 opóźnione z powodu koronawirusa

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
20 Marca 2020

Pandemia zbiera kolejne żniwo. Po odwołaniu siedmiu kolejnych wyścigów z serii F1 FIA została zmuszona do wstrzymania się z wprowadzaniem nowych regulacji. Wszystko po to,by maksymalnie odciążyć finansowo zespoły, które zostały już i tak mocno dotknięte.

Szefowie Formuły 1, zespoły kategorii i organ zarządzający światowym sportem samochodowym FIA jednogłośnie uzgodniły opóźnienie połączenia konferencyjnego dzisiaj (19 marca).
Pierwsze siedem wyścigów w kalendarzu 2020 - Australia, Bahrajn, Wietnam, Chiny, Holandia, Hiszpania i Monako - zostało już przełożonych lub odwołanych.

W ten sposób Grand Prix Azerbejdżanu, które odbędzie się w czerwcu, będzie oficjalnym otwarciem sezonu, na który zaplanowano 15 wyścigów. Szefowie F1 wciąż mają nadzieję, że uda się ostatecznie odbyć około 18 lub 19 wyścigów.

Decyzja o opóźnieniu nowych regulacji - które wymagają całkowitej przebudowy podwozi bolidów - ma na celu złagodzenie finansowych konsekwencji, jakie rok 2020 wyrządzi dziesięciu drużynom startującym w serii F1. W tym samym celu rozwój niektórych kluczowych elementów podwozia zostanie wstrzymany do 2021 r.

Ze względu na obecną niestabilną sytuację finansową, spowodowaną pandemią, ustalono, że zespoły będą korzystały ze swoich podwozi do 2021 roku.
Wszystkie zespoły udzieliły poparcia dla FIA i Formuły 1 w wysiłkach na rzecz restrukturyzacji kalendarza 2020.

Podczas dzisiejszej telekonferencji uzgodniono również, że organizatorzy Formuły 1 mogą ominąć zwykły proces konsultacji z zespołami, aby móc zmieniać harmonogram imprez. Wszystko to po to, by utrzymać liczbę wyścigów w tym sezonie na akceptowalnym poziomie.

Weekendy wyścigowe można skrócić z trzech dni do dwóch, a szef sportów motorowych Formuły 1, Ross Brawn, zasugerował możliwość organizowania, np. dwóch wyścigów z rzędu.
Na początku tego tygodnia zdecydowano już, że letnia przerwa sportowa, pierwotnie rozgrywana między sierpniowymi Grand Prix Węgier i Belgii, odbędzie się przed rozpoczęciem sezonu.

Następny artykuł