Auta używane
Źródło: zdrogi.pl

W kwietniu na Polskie drogi trafi znacznie mniej zagranicznego "szrotu"

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
20 Kwietnia 2020

Największy spadek odnotowano w województwach małopolskimi warmińsko-mazurskim, natomiast najmniejszy spadek zarejestrowano w województwie wielkopolskim, które jest niekwestionowanym liderem.

Jak wynika z analizy danych pozyskanych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i kierowców, w ciągu pierwszych 10 dniach kwietnia, rynek aut osobowych (a więc o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony) spadł o 64 procent. Tymczasem liczba samochodów rejestracji samochodów importowanych spadła aż o 71,6 procent.

Liczba sprowadzanych aut spada od połowy marca, od kiedy weszły ograniczenia na granicach.

W styczniu i lutym rejestrowano około 4 tysięcy używanych aut dziennie, w kwietniu liczba ta spadła do zaledwie 1 208 sztuk.

Ostatnio tak niski wynik zarejestrowano w maju 2004 roku w czasach, gdy wkraczaliśmy do Unii Europejskiej.

Największy spadek odnotowano w województwach małopolskimi warmińsko-mazurskim (78 procent), natomiast najmniejszy spadek zarejestrowano w województwie wielkopolskim, gdzie zarejestrowano 29,6 tysiąca sztuk.
Analizując dane łatwo wywnioskować, że kryzys dotknął w większym stopniu rynek aut używanych. Na ulice więc trafia proporcjonalnie więcej nowych samochodów, niż miało to miejsce dotychczas.

Następny artykuł