OC niemal za darmo - nadchodzi oczekiwana zmiana w prawie. Kiedy zaoszczędzimy?
Ubezpieczenie OC niższe o minimum 95%? W życie weszły przepisy, które ucieszą część kierowców. W jakiej sytuacji zaoszczędzimy?
Niedawna nowelizacja przepisów wprowadza możliwość obniżenia składki OC o przynajmniej 95 proc. Kto i kiedy może skorzystać z takiej opcji?
Nowe przepisy weszły w życie i czekają tylko na wdrożenie w praktyce dzięki przepisom wykonawczym. Aby obowiązujące prawo mogłoby stosowane w praktyce, musi zostać stworzona specjalna baza danych.
Ubezpieczenie OC tańsze o minimum 95%. Skąd zwłoka we wdrożeniu ustawy?
Większość właścicieli pojazdów od lat nieśmiało marzy o możliwości czasowego wycofania samochodu lub jednośladu z ruchu.
Ubezpieczenie OC. Opisywane rozwiązanie pozwoli niektórym osobom na znaczne obniżenie kosztów.
Samochód stoi od pół roku w warsztacie, a płacisz normalnie? Wkrótce będzie lżej.
Z możliwości czasowego wycofania samochodu z ruchu będą mogli już niebawem skorzystać jednak właściciele naprawianych (i restaurowanych) aut. Dzięki temu będą mogli obniżyć swoją składkę OC o co najmniej 95 proc.
Dotychczas czasowe wycofanie z ruchu możliwe było dla właścicieli większych pojazdów mechanicznych: samochodach ciężarowych, przyczepach o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony, ciągnikach samochodowych, pojazdach specjalnych oraz autobusach.
Właściciele takich pojazdów mogą wycofać je z ruchu na czas od 2 do 24 miesięcy - z możliwością przedłużenia tego okresu (ale łącznie nie dłużej niż 48 miesięcy).
Nie trzeba podawać żadnej konkretnej przyczyny takiej decyzji.
Wkrótce wycofać z ruchu będzie można również auto osobowe, które jest naprawiane. Jakie warunki będzie trzeba spełnić?
Po pierwsze wniosek o czasowe wycofanie auta z ruchu będzie można złożyć jedynie w przypadku poważnych uszkodzeń pojazdu (np. elementów nośnych konstrukcji samochodu).
Po drugie przepisy przewidują odpowiedzialność karną dla kierowcy, który poświadczy nieprawdę we wniosku.
Po trzecie samochód osobowy będzie można wycofać z ruchu na czas od 3 do 12 miesięcy (bez możliwości przedłużenia), pod warunkiem, że minęło minimum 36 miesięcy od ostatniego wycofania pojazdu.
Auto czasowo wycofane z ruchu nadal będzie musiało posiadać ubezpieczenie OC, ale jego koszt będzie o wiele niższy - minimum 95%, do czego przepisy obligują ubezpieczyciela.
Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl
- Bójka w autobusie zakończyła się tragicznym wypadkiem. Autobus wpadł do rzeki - Wideo
- Przestępca uciekł policjantom mimo strzałów ostrzegawczych
- Policja zezłomowała źle zaparkowane Ferrari