Ubezpieczenie OC tańsze o minimum 95%
Źródło: Photo by Oliver Augustijn on Unsplash

OC niemal za darmo - nadchodzi oczekiwana zmiana w prawie. Kiedy zaoszczędzimy?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
3 Listopada 2020

Ubezpieczenie OC niższe o minimum 95%? W życie weszły przepisy, które ucieszą część kierowców. W jakiej sytuacji zaoszczędzimy?

Niedawna nowelizacja przepisów wprowadza możliwość obniżenia składki OC o przynajmniej 95 proc. Kto i kiedy może skorzystać z takiej opcji?

Nowe przepisy weszły w życie i czekają tylko na wdrożenie w praktyce dzięki przepisom wykonawczym. Aby obowiązujące prawo mogłoby stosowane w praktyce, musi zostać stworzona specjalna baza danych.

Ubezpieczenie OC tańsze o minimum 95%. Skąd zwłoka we wdrożeniu ustawy?

Większość właścicieli pojazdów od lat nieśmiało marzy o możliwości czasowego wycofania samochodu lub jednośladu z ruchu.

Brytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachBrytyjczycy nie chcą aut poleasingowych, tysiące niszczeją na torachCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

Ubezpieczenie OC. Opisywane rozwiązanie pozwoli niektórym osobom na znaczne obniżenie kosztów.

Samochód stoi od pół roku w warsztacie, a płacisz normalnie? Wkrótce będzie lżej.

Z możliwości czasowego wycofania samochodu z ruchu będą mogli już niebawem skorzystać jednak właściciele naprawianych (i restaurowanych) aut. Dzięki temu będą mogli obniżyć swoją składkę OC o co najmniej 95 proc.

Dotychczas czasowe wycofanie z ruchu możliwe było dla właścicieli większych pojazdów mechanicznych: samochodach ciężarowych, przyczepach o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony, ciągnikach samochodowych, pojazdach specjalnych oraz autobusach.

Właściciele takich pojazdów mogą wycofać je z ruchu na czas od 2 do 24 miesięcy - z możliwością przedłużenia tego okresu (ale łącznie nie dłużej niż 48 miesięcy).

Nie trzeba podawać żadnej konkretnej przyczyny takiej decyzji.

Wkrótce wycofać z ruchu będzie można również auto osobowe, które jest naprawiane. Jakie warunki będzie trzeba spełnić?

Po pierwsze wniosek o czasowe wycofanie auta z ruchu będzie można złożyć jedynie w przypadku poważnych uszkodzeń pojazdu (np. elementów nośnych konstrukcji samochodu).
Po drugie przepisy przewidują odpowiedzialność karną dla kierowcy, który poświadczy nieprawdę we wniosku.

Po trzecie samochód osobowy będzie można wycofać z ruchu na czas od 3 do 12 miesięcy (bez możliwości przedłużenia), pod warunkiem, że minęło minimum 36 miesięcy od ostatniego wycofania pojazdu.
Auto czasowo wycofane z ruchu nadal będzie musiało posiadać ubezpieczenie OC, ale jego koszt będzie o wiele niższy - minimum 95%, do czego przepisy obligują ubezpieczyciela.

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Andrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoAndrzej Duda wracał z nart, a kierowcy stali w korku. Prezydent w ogniu krytyki - WideoCzytaj dalej

Następny artykuł