ZDrogi.pl
Ubezpieczenie auta - uszkodzenie po nawałnicy,  jak dochodzić odszkodowania?

YouTube: InnaTelewizja.pl

Auto zniszczone po nawałnicy. Kto ponosi odpowiedzialność za szkodę i jak otrzymać odszkodowanie?

31 Sierpnia 2020

(Ostatnia zmiana: 6 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Ubezpieczenie auta może, ale nie musi, obejmować uszkodzeń spowodowanych przez pogodę. Jak uzyskać odszkodowanie z tytułu, np. zniszczenia auta przez powalone drzewo? Zdradzamy, w jaki sposób dochodzić swoich praw.

Przez Polskę, niczym burza, przeszła... burza. Silny wiatr i niespodziewane nawałnice spowodowały różnego rodzaju szkody, np. uszkadzając trakcję, linie energetyczne, czy samochody.

Kto ponosi odpowiedzialność w przypadku uszkodzenia pojazdu i gdzie zgłosić się po odszkodowanie?

Gdy zrywa się silny wiatr, strażacy przyznają, że są najczęściej wzywani do usuwania drzew i gałęzi powalonych na drogi, auta i linie energetyczne. Oczywiście najlepiej nie parkować aut pod drzewem, jeśli wiemy o nadchodzącej burzy, ale nie zawsze da się tego uniknąć. Co zrobić, kiedy jest już „po fakcie"?

Ubezpieczenie auta. OC nie chroni nas przed skutkami pogody.

Niestety najgorzej mają właściciele samochodów, którzy posiadają wyłącznie polisę OC. W ich wypadku otrzymanie odszkodowania wymaga sporego zaangażowania.

Ubezpieczenie auta. OC chroni ich tylko w przypadku szkód wyrządzonych innym kierowcom. W Polsce ponad 70% kierowców inwestuje wyłącznie w obowiązkowe OC. Jeśli jesteśmy jednym z nich, to żadna firma ubezpieczeniowa nie pokryje strat spowodowanych przez pogodę.

W lepszej sytuacji są właściciele aut objętych autocasco (AC). Takie ubezpieczenie może (choć nie musi) obejmować skutki działania silnego wiatru, gradu, burzy, powodzi, czy zwalonych drzew lub gałęzi. Jeśli polisa obejmuje tego typu okoliczności, ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy samochodu. Ze zgłaszaniem wniosku o wypłatę odszkodowania warto się śpieszyć i, najlepiej, zgłosić szkodę w ciągu 48 godzin od jej wystąpienia.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Porzuć swoje nudne kombi i graj za darmo o Super Mini!

Porzuć swoje nudne kombi i graj za darmo o Super Mini!

CZYTAJ DALEJ

Dla tych kierowców, którzy poskąpili na AC, jest jednak dobra wiadomość. Jeśli nie mamy wykupionego autocasco, nie jesteśmy na kompletnie straconej pozycji.

Poszkodowani właściciele pojazdów mogą starać się o odszkodowanie z OC właściciela posesji, na której rosło drzewo, które spadło na auto (podobnie wygląda sytuacja w przypadku, np. dachu zerwanego z budynku). Może się bowiem okazać, że, np. drzewo, które zwaliło się na samochód, było spróchniałe i dawno powinno zostać wycięte. Takie zaniedbanie właściciela terenu uprawniłoby nas do otrzymania odszkodowania.

O odszkodowanie wnioskować można również u administracji odpowiedzialnej za dany obiekt lub teren, na którym doszło do szkody. Może być to zatem np. zarząd drogi lub wspólnota mieszkaniowa, która nie zadbała należycie o bezpieczeństwo.

W takiej sytuacji na zgłoszenie mamy zazwyczaj 7 dni. Warto udokumentować szkodę na zdjęciach - warto poszukać świadków. Bardzo rozsądnym jest również powiadomić odpowiednie służby o zdarzeniu, z którego zostanie sporządzona notatka służbowa. Ta będzie solidnym „materiałem dowodowym” w trakcie starań o rekompensatę. Im większa liczba dowodów potwierdzających winę właściciela terenu, tym zwiększa szansa na uzyskanie odszkodowania.

Trudniej będzie, jeśli właściciel gruntu nie posiada OC. Wtedy pozostaje nam wystąpić o zadośćuczynienie na drodze cywilnej. Znacznie wydłuży to proces uzyskania rekompensaty, ale wciąż daje nam szansę na uzyskanie pieniędzy niezbędnych np. na naprawę blacharską auta.

Najciekawsze auta z PRL, które nigdy nie weszły do produkcji - Galeria

Slajd 1 z 12

FSO Ogar/Marek BAZAK/East News

FSO Ogar

Nie była to jednak w pełni nowa konstrukcja, a samochód bazujący na Fiacie 125p. Zarówno podwozie jak i 82-konny motor zostały bez zmian przeniesione z Dużego Fiata, nadwozie wykonane z żywicy epoksydowej i włókna szklanego było jednak zupełnie nową koncepcją Cezarego Nawrota. Niestety z powodu mało uniwersalnego nadwozia, ograniczeń finansowych i logistycznych oraz zaawansowanych prac nad Polonezem auto nigdy nie trafiło do produkcji.

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl;

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Piotr SzczurowskiAutor

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Kiedy pasażer może zostać ukarany mandatem?

Porady

Kiedy możemy otrzymać mandat za pasażera, a kiedy on zostanie ukarany?

Czytaj więcej >

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd

Czytaj więcej >
Wystarczy 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Wielu kierowcom ułatwi to życie

Porady

Wystarczy wydać 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie

Czytaj więcej >
Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Czytaj więcej >
Kontrola drogowa pijana pracowniczka szpitala

Porady

Opony - za co możemy zostać ukarani. Obalamy popularny mit

Czytaj więcej >
Usuwanie rdzy w 4K robi kolosalne wrażenie

Porady

Laser zamiast piaskowania. Zdecydowanie najlepszy sposób na rdzę - Wideo

Czytaj więcej >