Ubezpieczenie telefon szkoda
Źródło: pxhere

Rozmawiając przez telefon z ubezpieczycielem można stracić dużo pieniędzy

Konrad KarpiukKonrad Karpiuk
22 Lutego 2021

Ubezpieczenie OC pozwala na opłacanie ew. szkód, do których doprowadzi kierowca w razie wypadku. Obecnie większość spraw z agencjami załatwia się telefonicznie. Łatwo jednak coś przeoczyć i udzielić zgody na niekorzystne dla nas wyliczenie odszkodowania.

Ubezpieczenie po wypadku. Jeden telefon i możesz stracić sporo pieniędzy

Ubezpieczenie wykupujemy obecnie zdalnie, podobnie dopełniamy innych formalności z firmami ubezpieczeniowymi. W przypadku gdy dojdzie do szkody, nie z naszej winy, możemy być niemal pewni, że otrzymamy telefon z agencji. Nasza w tym głowa, żeby nie popełnić niekorzystnego dla nas błędu.

Dla firmy ubezpieczeniowej najwygodniejsza sytuacja jest wtedy, gdy poszkodowany idzie na ugodę. To daje pewność agencji, że poszkodowany nie będzie wnosił dalszych roszczeń i co więcej, w większości przypadków nie będziemy mogli cofnąć tej decyzji.

Jeśli więc w trakcie rozmowy z ubezpieczycielem stracimy na chwilę koncentrację i zgodzimy się na ugodę, stracimy sporą wartość odszkodowania. Łatwo w tym wypadku wpaść, bo firma ubezpieczeniowa nie jest zobowiązana do potwierdzenia treści zawartej ugody.

Wybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaWybuch agresji na drodze stłumiony przez starszego panaCzytaj dalej

Instagram zdrogi.pl

 

Jak zaznacza wiceprezes Centralnej Ewidencji Wypadków i Kolizji (CEWiK) Maciej Kamiński, likwidatorzy kontaktują się zwykle z zainteresowaniami poprzez pismo bądź e-maila. Czasem jednak takie próby są podejmowane przez telefon, a pracownicy są przeszkoleni do tego, aby doprowadzić klienta do pójścia na ugodę.

- Ustawodawca, z uwagi na przedmiot ugody, nie przewidział dla niej formy szczególnej. Tym samym możliwe jest zawarcie takiego porozumienia w formie ustnej, a zatem również w czasie rozmowy telefonicznej. Co do zasady rozmowy likwidatorów z poszkodowanymi są nagrywane przez towarzystwa ubezpieczeniowe i później mogą stanowić dowód w sprawie - mówiła dla portalu Wybór Kierowców adwokat Marta Piątkowska.

Ubezpieczenie po wypadku. Lepiej dobrze dopytać się agenta

Jak podaje portal Wybór Kierowców, poszkodowani czasem nie mają świadomości, że idą na ugodę, ze względu na dobór słów ubezpieczycieli. Stwierdzenie o "dodatkowej dopłacie" jest traktowane jako ugoda, więc przystanie na ną oznacza również zrzeczenie się roszczeń.

Podobne określenia używane przez agentów to "zamykamy sprawę", czy też "na tym kończymy likwidację szkody". Dlatego klient powinien szczególnie uważać na takie zwroty i ważyć swoje słowa w rozmowie z firmą ubezpieczeniową. Można kategorycznie odmówić bądź zapytać, czy zamknięcie sprawy oznacza zrzeczenie się roszczeń.

- Teoretycznie każde zdarzenie drogowe, tj. kolizja czy wypadek, oznacza powstanie kilku roszczeń odszkodowawczych. W zakresie szkód w pojeździe są to m.in. wydatki związane z jego naprawą, holowaniem, parkingiem czy też najmem samochodu zastępczego. Niekiedy dochodzi też do uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Wtedy powstają koszty leczenia, leków, rehabilitacji, opieki nad osobą poszkodowaną, a także zadośćuczynienia, czyli rekompensaty krzywdy. Wszystkie wskazane roszczenia mogą być także przedmiotem telefonicznej ugody - mówi Kamiński.

Jak wskazuje Piątkowska, wyłączeniem z tego zakazu jest zawarcie umowy w "złej wierze", ale do takich działań nie zalicza się dążenie likwidatora do korzystnego zakończenia sprawy. Osoba poszkodowana w procesie likwidacji nie jest konsumentem, wiec nie musi być informowana o sposobie i terminie odstąpienia od umowy.

Poszkodowany ma jednak prawo do otrzymania dokumentacji, wraz z zapisem rozmowy telefonicznej. Z reguły firmy ubezpieczeniowe nie odpowiadają na takie wnioski, a wtedy można wnieść skargę na sposób likwidacji szkody do Rzecznika Finansowego. To jednak nie zawsze rozwiązuje sprawę, dlatego lepiej pilnować się zawczasu.

Źródło: Wyborkierowcow.pl

Instagram zdrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Dziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoDziecko potrącone przez auto, wypadek mógł być poważniejszy - wideoCzytaj dalej

Następny artykuł