Zastanawiający się człowiek
Źródło: Photo by Valentin Salja on Unsplash

Motoryzacyjne ciekawostki, czyli siedem rzeczy, których nie wiedziałeś!

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
18 Marca 2020

Oto motoryzacyjne ciekawostki ze świata motoryzacji. Jest ich siedem. Na pewno kilka was mocno zaskoczy!

Uwielbiamy fakty dotyczące samochodów. Fakt, że 75% samochodów Rolls-Royce, które kiedykolwiek zbudowano, wciąż znajduje się na drodze, potwierdza, że ​​samochody tej marki są świetnie zaprojektowane i warte swojej ceny. Oto motoryzacyjne ciekawostki, którymi możecie zaskoczyć znajomych.

Jakich jeszcze ciekawostek możecie się u nas dowiedzieć?

 1. Samochody spędzają 95% swojego życia zaparkowane na parkingu.

  Choć uwielbiamy samochody i wiemy, że stworzone zostały do jazdy... to tak naprawdę większą część życia spędzają one nieruchomo.

 2. Amerykanie spędzają do 38 godzin rocznie, siedząc w korku.

  W dużych miastach, takich jak Los Angeles i Nowy Jork, średnia roczna liczba godzin stania w korku wzrasta nawet do 60 godzin.

 3. Wynalazca tempomatu był ślepy.

  Ralph Teetor był płodnym wynalazcą, mimo że był niewidomy od 5. roku życia. Inspiracje do tempomatu pojawiły się, gdy podróżował ze swoim prawnikiem. Przyspieszanie i zwalnianie podczas rozmowy irytowało go i zainspirowało do zaprojektowania tempomatu.

 4. Volvo wynalazło 3-punktowy pas bezpieczeństwa

  To właściwie bardzo znany fakt, ale zapomina się, że firma ta nie opatentowała swojego wynalazku. Dali tym samym możliwość, aby inni producenci mogli z niego skorzystać. Szacuje się, że 3-punktowe pasy bezpieczeństwa ratują jedno życie co 6 sekund. Takie zachowanie świetnie się wpisuje w wizerunek marki dbającej o bezpieczeństwo!

 5. Charles Goodyear nie był założycielem firmy produkującej opony - Goodyear Tyres.

  Firma Goodyear została nazwana na jego cześć, ponieważ był człowiekiem, który opracował metodę wulkanizacji, która jest procesem stosowanym do wzmacniania gumy.

 6. Pojedynczy samochód składa się z około 30 000 części

  To niekoniecznie zaskakujące. Zaskakujące jest, to kiedy pomyślisz o tym, jak niezawodne są obecnie samochody (przynajmniej większość z nich). Jeśli weźmiesz pod uwagę skomplikowane elementy takie jak silnik, skrzynia biegów, układ smarowania, układ hamulcowy, układ zawieszenia, podwozie, przewody i układ czujników, a także koła i opony, jest to wręcz niesamowite, że to wszystko razem, zazwyczaj, bez przeszkód działa. Oczekiwana długość życia przeciętnego samochodu wynosi obecnie ponad 11 lat.

 7. Autobahn ma ograniczenia prędkości

  Przyjęło się, że na niemieckich autostradach można gnać tyle, ile samochód pozwoli. Prawda jest jednak taka, że na autobahnach istnieją limity prędkości, a liczba odcinków bez ograniczeń maleje z roku na rok.

Motoryzacyjne ciekawostki będą na naszym portalu pojawiać się regularnie. Mamy nadzieję, że dzięki nim pokażemy wam inną, mniej oczywistą, stronę motoryzacji.

Następny artykuł