Silnik
Źródło: Photo by Joshua Naidoo on Unsplash

Zadbaj o bezpieczeństwo - 10 rzeczy, o których kierowca musi pamiętać

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
18 Marca 2020

Korzystając z auta musimy monitorować kilka jego podstawowych parametrów. Jest to istotne dla naszego bezpieczeństwa! Dzięki regularne kontroli auto nas nie zawiedzie a w razie nagłego wypadku będziemy zawsze przygotowani. O czym należy pamiętać? Sprawdź!

W obecnych czasach posiadanie samochodu przestało być luksusem.

Bycie właścicielem auta jest niemal równie powszechne co posiadanie telefonu komórkowego. Jeszcze więcej osób jest właścicielem prawa jazdy i z samochodu korzysta dzięki usługom carsharingowym. Dla niektórych jest to narzędzie pracy, dla innych po prostu rzecz niezbędna w codziennym życiu. Bardzo łatwo jest nauczyć się prowadzić. Trudniej zdać egzamin.

A jeszcze trudniej jest zrozumieć, co sprawia, że ​​samochód działa. Nie bój się - jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci stać się świadomym kierowcą na drodze. Oto dziesięć podstawowych rzeczy, o których każdy właściciel samochodu powinien pamiętać:

 1. Olej silnikowy samochodu
  Olej służy przede wszystkim do smarowania, chłodzenia i czyszczenia silnika. Oznacza to, że jeśli nie będzie wystarczającej ilości oleju (lub będzie on w złym stanie) samochód może zacząć się przegrzewać lub w ostateczności nawet zatrzeć. Wtedy będzie za późno na „tanie” metody przedłużenia żywotności silnika. Warto wymieniać olej częściej niż sugeruje to producent.

 2. Opona zapasowa
  Przed wyruszeniem w podróż należy być przygotowanym na najgorsze. Opona zapasowa (lub w nowych autach system naprawczy) pozwoli nam na kontynuowanie podróży lub przynajmniej dojechanie do najbliższego wulkanizatora. Nikt z nas nie chciałby utknąć pośrodku lasu bez możliwości ruszenia się z miejsca. Pamiętajmy, że auta na „flaku” nie będzie można też holować. Pozostanie nam zatem kosztowna podróż lawetą - wożąc ze sobą oponę, unikniemy nieprzyjemności i dodatkowych wydatków.
  Dobrze jest również kontrolować ciśnienie w „zapasówce” by w sytuacji awaryjnej móc na niej polegać.

 3. Wycieraczki przedniej szyby
  Czy jeździłeś kiedyś w deszczu z niedziałającymi wycieraczkami? Te wycieraczki są bardzo istotne, choć wielu ludzi tego nie dostrzega. Jeśli chcesz, aby wycieraczki działały jak najlepiej, upewnij się, że ich pióra są w dobrym stanie. Zasadniczo należy je wymieniać co sześć miesięcy, chociaż najlepiej najpierw sprawdzić w instrukcji obsługi samochodu. Jazda w intensywnym deszczu bez sprawnych wycieraczek to potencjalnie ogromne bezpieczeństwo.

 4. Płyny eksploatacyjne
  Kolejnym podstawowym elementem, o którym powinien pamiętać każdy właściciel samochodu, są płyny eksploatacyjne. Jeśli chcesz, aby Twój samochód był niezawodny, sprawdzaj je regularnie. Uczą tego na egzaminie i jest to bardzo proste.

  - Olej silnikowy
  - Płyn chłodzący
  - Płyn do wspomagania układu kierowniczego
  - Płyn hamulcowy
  - Płyn do spryskiwaczy

  Niedobór któregokolwiek z nich niesie za sobą ryzyko. Potencjalnie nawet brak płynu do spryskiwaczy może nieść za sobą opłakane skutki.

 5. Ciśnienie w oponach
  Może się wydawać, że ciśnienie w oponach to naprawdę nic wielkiego, ale się mylisz. To właściwie jeden z najważniejszych parametrów związanych z jazdą. Gdy ciśnienie w oponach jest niskie, rośnie powierzchnia styku koła z nawierzchnią. W pierwszej kolejności oznacza to szybsze zużycie ogumienia oraz wzrost zużycia paliwa. W dalszej kolejności doprowadzi to do uszkodzenia bieżnika, co już bezpośrednio może prowadzić do katastrofy.
  I odwrotnie, zbyt duże ciśnienie również nie służy. Na początku odbije się to na komforcie jazdy i zmniejszeniu przyczepności opon. Mniejsza powierzchnia styku wydłuża również drogę hamowania - to już bezpośrednio prowadzić może do niebezpieczeństwa.
  Jak widać, „bezpieczniejsze” dla kierowcy jest wysokie ciśnienie - najlepiej jednak dbać o to by mieściło się ono zawsze w pewnych optymalnych „widełkach".

 6. Reflektory i tylne światła
  Z biegiem czasu reflektory i tylne światła mogą, np. matowieć. Pamiętajmy, że sprawne oświetlenie pozwala nam widzieć i być widocznym. Wszelkiego rodzaju problemu z przejrzystością kloszy, ustawieniem świateł czy przepalone żarniki znacznie obniżają komfort i bezpieczeństwo jazdy po zmierzchu.

 7. Ogólny stan samochodu
  Utrzymanie samochodu w ogólnie dobrym stanie jest bardzo ważne. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie jest przeczytanie instrukcji obsługi pojazdu. Przestrzeganie wytycznych pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek. Warto zawsze skracać interwały wyznaczone przez producenta - taka zapobiegliwość może tylko wydłużyć życie auta.

 8. „Słuchaj” swojego auta
  Wszelkiego rodzaju niepokojące dźwięki wydobywające się z zawieszenia podczas pokonywania nierówności mogą być oznaką mniejszych lub większych usterek. Jeśli nasze auto zaczyna zachowywać się inaczej niż zwykle, należy jak najszybciej ustalić źródło problemów i jak najdokładniej przekazać spostrzeżenia mechanikowi.

 9. Filtry powietrza
  Ważne jest, aby wymieniać filtry powietrza co sześć miesięcy. Zatkany filtr może sprawiać, że silnikowi pracować się będzie „ciężej” - prowadzić to może, np. do zwiększonego zużycia paliwa.

 10. Hamulce
  Hamulce to kolejny, bardzo istotny element wpływający na bezpieczeństwo jazdy, którego absolutnie nigdy nie należy pomijać. Monitoruj jednakowo stan tarcz oraz klocków hamulcowych. Wszelkiego rodzaju wibracje na kierownicy lub ściąganie auta w trakcie hamowania mogą oznaczać problemu z układem hamulcowym. Nigdy nie odkładaj problemów z hamulcami na potem.

Teraz rzeczy mniej oczywiste, ale dla nas bardzo ważne.

Pamiętaj, by w samochodzie wozić ze sobą podstawową apteczkę. W 99% przypadków będzie niepotrzebna, ale docenisz swoją przezorność, jeśli choć raz będziesz jej potrzebować. Warto zaopatrzyć się również w latarkę, kable rozruchowe, rękawiczki (przydatne przy wymianie opon), linkę holowniczą, zestaw podstawowych narzędzi oraz sprawną gaśnicę.

Jako kierowca powinieneś też zadbać o to, by mieć zaufanego mechanika. Dobry mechanik pozwoli nam przede wszystkim utrzymać auto we właściwym stanie i uchroni nas przed niepotrzebnymi wydatkami.

Następny artykuł