ZDrogi.pl
Rząd będzie blokować ceny paliw. Przez trzy miesiące ceny nie przekroczą pułapu

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS tankowanie paliwa na stacji benzynowej

Tankowanie za 50 zł to błąd, który może mieć katastrofalne skutki

13 Listopada 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

W ostatnim czasie ceny na stacjach paliw biją kolejne rekordy i nic nie zapowiada, aby sytuacja miała się w najbliższej przyszłości zmienić. Wysokie rachunki zniechęcają Polaków do tankowania... a tankować trzeba. Często więc sięgają po rozwiązania, które mają odciążyć portfel.

Wśród „patentów” na złudne oszczędzanie można spotkać coraz częstsze tankowanie za przysłowiowe „50 zł” (kwota ta może się różnić, ale zwykle starcza na kilka litrów). Kierowcy odczuwają mniejszy „ból” płacąc kilka razy po kilkadziesiąt złotych, zamiast kilkuset przy jednym tankowaniu. Takie rozwiązanie pozwala też odłożyć pełne tankowanie w czasie, np. do wypłaty.

Jaka jest różnica pomiędzy czterema tankowaniami za 50 zł a jednym za 200 zł? Wielu kierowców pewnie uzna, że żadna... i będą w błędzie.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

Gwiazda Team-u X i była Miss Polski dają popis

„Super Jazda” jest kobietą? Gwiazda Team-u X i była Miss Polski dają popis na torze wyścigowym.

CZYTAJ DALEJ

Tankowanie po 50 zł to fatalne rozwiązanie. Może się zemścić

Kiedyś często mówiło się o tym, że jazda na pustym zbiorniku sprawa, że z powietrza, które się w nim znajduje, skrapla się woda, która może sprawić, że bak zardzewieje. Teraz gdy zbiorniki są z materiałów sztucznych, takiego ryzyka już nie ma. Jest jednak inne zagrożenie.

Ta sama para wodna, która zawarta jest w powietrzu, skrapla się i miesza z paliwem, tworząc rozrzedzoną mieszankę. O jej destrukcyjnym wpływie na układ paliwowy i silnik można przekonać się dopiero po kilku latach - wtedy jednak na tanie naprawy jest już zbyt późno.

Woda jest cięższa od benzyny, więc od razu dostaje się do układu paliwowego, gdzie pojawić się przez nią może rdza. W dodatku samo paliwo (bez znaczenia czy benzyna, czy olej napędowy) smaruje pompę paliwa. Jeśli w układzie znajduje się woda, to może dojść do problemów ze smarowaniem, a jeśli pompa zassie powietrze, może ulec zatarciu.

Kolejnym zagrożeniem są zanieczyszczenia, które znajdują się w zbiorniku paliwa. Im mniej benzyny, tym większa szansa, że pompa „zassie syf z dna” - jak mawiają mechanicy. Takie drobinki mogą trafić do pompy paliwa i ją zniszczyć. Jeśli dotrą dalej, mogą uszkodzić wtryskiwacze - a to już ryzyko bardzo drogich napraw.

W 1982 roku skonstruowano prototyp poloneza z nadwoziem typu sedan - długo przed tym, nim opracowano doskonale znany wszystkim czyli model Atu. Samochód miał zastąpić przestarzałego Fiata 125p, ale przegrał z brakiem środków finansowych niezbędnych do dalszych prac nad konstrukcją pojazdu.

Polonez, jakiego nie znaliście. Ostatnia pozycja to prawdziwe zaskoczenie - Galeria

Polonez to ostatni prawdziwie polski samochód. Jeszcze kilkanaście lat temu był codziennością na drogach - nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że jego losy mogły potoczyć się zupełnie inaczej.

Zobacz galerię >

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl;

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

Źródło: autokult.pl

Piotr SzczurowskiAutor

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Prosta metoda za 5 zł pozwoli zabezpieczyć auto przed kradzieżą

Porady

Folia na złodzieja. Wystarczy 5 zł, aby złodziej odszedł niepocieszony- Wideo

Czytaj więcej >
Kiedy pasażer może zostać ukarany mandatem?

Porady

Kiedy możemy otrzymać mandat za pasażera, a kiedy on zostanie ukarany?

Czytaj więcej >

Porady

Czy można objeżdżać rondo dookoła prawym pasem? Wielu kierowców popełnia prosty błąd

Czytaj więcej >
Wystarczy 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Wielu kierowcom ułatwi to życie

Porady

Wystarczy wydać 170 zł, aby zyskać nowe uprawnienia. Niewielu kierowców o tym wie

Czytaj więcej >
Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Porady

Jak uzyskać lepsze odszkodowanie?

Czytaj więcej >
Kontrola drogowa pijana pracowniczka szpitala

Porady

Opony - za co możemy zostać ukarani. Obalamy popularny mit

Czytaj więcej >