ZDrogi.pl
Diesel olej słonecznikowy

youtube.com Garage 54

Spróbowali zastąpić paliwo typu diesel olejem do smażenia i WD40 - Wideo

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Diesel drożeje, a czasy kiedy do starego mercedesa "beczki", bądź "balerona" wlewało sę olej słonecznikowy już minęły. Grupa rosyjskich mechaników postanowiła sprawdzić alternatywy dla tradycyjnego paliwa. Testowali m.in. odrdzewiacz,

Diesel w założeniu miał być silnikiem, który może działać na niskiej jakości paliwie. Jednak to, co robili Polacy w PRL, użytkując stare mercedesy, zapewne przerosło oczekiwania wynalazcy. Teraz podobny eksperyment, postanowili przeprowadzić popularni YouTuberzy z warsztatu Garage54.

Autem eksperymentalnym nie był jednak mercedes z nieśmiertelnym 2.0d, a auto dostawcze toyota townace. Zamiast wlać specyfik do baku, mechanicy odłączyli przewód od pompy paliwa i włożyli go w butelkę z "alternatywnym paliwem".

Paliwo typu diesel, czym można je zastąpić?

Na pierwszy ogień poszła nafta oczyszczona. Silnik przyjął ją bez problemu, co akurat nie było wielkim zaskoczeniem. Motor właściwie nie odczuł większej różnicy względem normalnego diesla, choć pewnie objawy pojawiłyby się przy dłuższej eksploatacji. Jedyna różnica to nieco inne brzmienie silnika.

Kontynuacja artykułu pod materiałem wideo

KMP Ostrołęka

Rolnik został przygnieciony przez ciągnik. Gdy policjanci wydobyli go z pojazdu, zaniemówili

CZYTAJ DALEJ

Następnie mechanicy użyli prawdziwego klasyka wśród "oszczędnych dieslowców", czyli oleju słonecznikowego. Silnik odpalił jeszcze na nafcie oczyszczonej, która została w przewodach, ale po kilku sekundach pompa zaczęła ciągnąć olej do smażenia. 

Największą różnicą był zapach spalin. Prowadzący internetowy program stwierdził, że przypomina mu to woń, która wydobywa się z patelni podczas smażenia. Co więcej, silnik chodził na oleju słonecznikowym dosyć dobrze, nawet równiej niż na nafcie oczyszczonej. Ponadto możliwe, że nawet wzrosły nieco osiągi względem zwykłego diesla. Później silnik odpalał na samym oleju i również zrobił to bez problemu.

WD40, olej przekładniowy i płyn hamulcowy zamiast diesla

Kolejnym paliwem okazało się WD40, a raczej jego zamiennik. Z początku były drobne problemy, bo pompa zassała powietrze, ale po kilku próbach udało się uruchomić motor. Co prawda nie odpalił "na strzała", ale dział przynajmniej przez chwilę. Jednak nie na długo, bo zaraz zgasł. WD40, a przynajmniej jego tańszy zamiennik, na paliwo się raczej nie nada.

Kolejny test przeprowadzono z olejem przekładniowym. Silnik dał radę ruszyć, ale brzmiał dosyć dziwnie, do tego bardzo dymił. Raczej normy Euro by nie spełnił. Niemniej, samochód na oleju przekładniowym był w stanie jeździć i samodzielnie odpalić.

Na koniec zostało coś, co z pozoru wydaje się absurdalne, czyli płyn hamulcowy. Mieszanie takiego środka z olejem napędowym jest podobno bardzo popularnym zabiegiem we wschodniej w Europie. Zapobiega to zamarzaniu paliwa w przewodach przy niskich temperaturach.

Mechanicy z Garage54 podjęli jednak próbę odpalenia auta na samym płynie hamulcowym. Ku ich zaskoczeniu, silnik zapalił. Co ciekawe, auto przestało kompletnie dymić z wydechu. A co jeszcze bardziej zaskakujące, samochód był w stanie nawet jechać o własnych siłach.

Na koniec mechanicy przetestowali jako paliwo, płyn do odrdzewiania śrub. Silnik ponownie odpalił i dał radę jechać. Eksperyment znacznie przerósł oczekiwania autorów. Jak jednak zaznaczył prowadzący, "alternatywne paliwa" zadziałały tylko na starym silniku wysokoprężnym z pompą. Motory z tzw. common rail prawdopodobnie by nie przeżyły takiego testu.

Nagranie udostępniamy poniżej:

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Konrad KarpiukAutor

Były redaktor Pikio.pl i Biznesinfo.pl. Wcześniej współpracownik portalu Świat na Kołach. Student w Instytucie Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Pasjonat starej i analogowej motoryzacji, o której najchętniej piszę. Posiadacz BMW E30 i Poloneza "Akwarium" w stanie pernamentnego remontu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Toyota wprowadza subskrypcję na elementy wyposażenia

Aktualności

Toyota wprowadza abonamenty. Klienci będą musieli płacić latami za wyposażenie

Czytaj więcej >
18-latka zginęła w wypadku. Jechała z parą bliźniaków. Nikt nie przyznał się do prowadzenia auta/Zdjęcie archiwalne z miejsca wypadku: KMP w Nowym Sączu

Aktualności

18-letnia Angelika zginęła w wypadku. Autem jechali bliźniacy. Żaden się nie przyznał

Czytaj więcej >
Od maja 2022 r. nowy wzór dowodów rejestracyjnych

Aktualności

Od maja 2022 r. nastąpi ważna zmiana. Opublikowało nowy wzór dowodu rejestracyjnego

Czytaj więcej >
Piłkarze Legii zaatakowani przez pseudokibiców

Aktualności

Autobus Legii zaatakowany przez pseudokibiców. Ucierpieli piłkarze

Czytaj więcej >

Aktualności

Dramatyczny finał egzaminu na „prawko". Auto wpadło do rzeki

Czytaj więcej >
Piotr Kraśko od sześciu lat jeździł bezprawnie samochodem

Aktualności

Piotr Kraśko od 6 lat bezprawnie jeździł samochodami. Został skazany

Czytaj więcej >