ZDrogi.pl
Diesel olej słonecznikowy

youtube.com Garage 54

Spróbowali zastąpić paliwo typu diesel olejem do smażenia i WD40 - Wideo

25 Marca 2021

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Udostępnij:

Diesel drożeje, a czasy kiedy do starego mercedesa "beczki", bądź "balerona" wlewało sę olej słonecznikowy już minęły. Grupa rosyjskich mechaników postanowiła sprawdzić alternatywy dla tradycyjnego paliwa. Testowali m.in. odrdzewiacz,

Diesel zastąpiony olejem słonecznikowym i WD40. Nietypowy eskperyment

Diesel w założeniu miał być silnikiem, który może działać na niskiej jakości paliwie. Jednak to, co robili Polacy w PRL, użytkując stare mercedesy, zapewne przerosło oczekiwania wynalazcy. Teraz podobny eksperyment, postanowili przeprowadzić popularni YouTuberzy z warsztatu Garage54.

Autem eksperymentalnym nie był jednak mercedes z nieśmiertelnym 2.0d, a auto dostawcze toyota townace. Zamiast wlać specyfik do baku, mechanicy odłączyli przewód od pompy paliwa i włożyli go w butelkę z "alternatywnym paliwem".

Paliwo typu diesel, czym można je zastąpić?

Na pierwszy ogień poszła nafta oczyszczona. Silnik przyjął ją bez problemu, co akurat nie było wielkim zaskoczeniem. Motor właściwie nie odczuł większej różnicy względem normalniego diesla, choć pewnie objawy pojawiłyby się przy dłużśzej eksploatacji. Jedyna różnica to nieco inne brzmienie silnika.

`Jeleń wtargnął na drogę w czasie przejażdżki. Motocyklista wystrzelił jak z procy - WideoCzytaj dalej

Następnie mechanicy użyli prawdziwego klasyka wśród "oszczędnych dieslowców", czyli oleju słonecznikowego. Silnik odpalił jeszcze na nafcie oczyszczonej, która została w przewodach, ale po kilku sekunkdach pompa zaczęła ciągnąć olej do smażenia. 

Największą różnicą był zapach spalin. Prowadzący internetowy program stwierdził, że przypomina mu to woń, która wydobywa się z patelni podczas smażenia. Co więcej, silnik chodził na oleju słonecznikowym dosyć dobrze, nawet równiej niż na nafcie oczyszczonej. Ponadto możliwe, że nawet wzrosły nieco osiągi względem zwykłego diesla. Później silnik odpalał na samym oleju i również zrobił to bez problemu.

WD40, olej przekładniowy i płyn hamulcowy zamiast diesla

Kolejnym paliwem okazało się WD40, a raczej jego zamiennik. Z początku były drobne problemy, bo pompa zassała powietrze, ale po kilku próbach udało się uruchomić motor. Co prawda nie odpalił "na strzała", ale dział przynajmniej przez chwilę. Jednak nie na długo, bo zaraz zgasł. WD40, a przynajmniej jego tańszy zamiennik, na paliwo się raczej nie nada.

Kolejny test przeprowadzono z olejem przekładniowym. Silnik dał radę ruszyć, ale brzmiał dosyć dziwnie, do tego bardzo dymił. Raczej normy Euro by nie spełnił. Niemniej, samochód na oleju przekładniowym był w stanie jeździć i samodzielnie odpalić.

Na koniec zostało coś, co z pozoru wydaje się absurdalne, czyli płyn hamulcowy. Mieszanie takiego środka z olejem napędowym jest podobno bardzo popularnym zabiegiem we wschodniej w Europie. Zapobiega to zamarzaniu paliwa w przewodach przy niskich temperaturach.

Mechanicy z Garage54 podjęli jednak próbę odpalenia auta na samym płynie hamulcowym. Ku ich zaskoczeniu, silnik zapalił. Co ciekawe, auto przestało kompletnie dymić z wydechu. A co jeszcze bardziej zaskakujące, samochód był w stanie nawet jechać o własnych siłach.

Na koniec mechanicy przetestowali jako paliwo, płyn do odrdzewania śrub. Silnik ponownie odpalił i dał radę jechać. Eksperyment znacznie przerósł oczekiwania autorów. Jak jednak zaznaczył prowadzący, "alternatywne paliwa" zadziałały tylko na starym silniku wysokoprężynym z pompą. Motory z tzw. common rail prawdopodobnie by nie przeżyły takiego testu.

`

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl
===============================================================================================

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce.__Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Artykuły polecane przez redakcję zDrogi.pl

`

Podobne artykuły

Policjanci zatrzymali 47-latkę, która wyrzuciła psa z samochodu. Źródło: Policja.pl

Aktualności

Pijana kobieta wyrzuciła psa z samochodu. Zaskakująca reakcja 13-latków

Czytaj więcej >
Kradzież na walizkę

Aktualności

Nieudana próba kradzieży BMW M2. Złodzieje wyłożyli się na jednej rzeczy - Wideo

Czytaj więcej >

Aktualności

Złodziejom udało się otworzyć auto. Nie dali rady otworzyć bramy - Wideo

Czytaj więcej >
Wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu

Aktualności

W niedozwolonym miejscu wyprzedził nieoznakowany radiowóz - Wideo

Czytaj więcej >
Toyota GR-86 zadebiutuje później niż planowano

Aktualności

Toyota GR-86 zadebiutuje później niż planowano. Japończycy mają dobry powód

Czytaj więcej >
Subaru wygrało wyścig z lamborghini

Aktualności

Subaru staje do wyścigu z Lamborghini. Kierowca supersamochodu był bez szans - Wideo

Czytaj więcej >