Skoda Enyaq
Źródło: Photo by Skoda

Elektryczna Skoda Enyaq zadebiutuje już wkrótce. Przestronny SUV z niebagatelnym zasięgiem

Piotr DutkaPiotr Dutka
12 Sierpnia 2020

Skoda wprowadza na rynek swój długo wyczekiwany projekt. Pierwszy elektryczny SUV w historii czeskiej marki staje się faktem. Oficjalna premiera ma mieć miejsce 1 września. Jeśli wierzyć szumnym zapowiedziom, ma ona przejeżdżać nawet 500 kilometrów na jednym ładowaniu.

Skoda wprowadza na rynek elektrycznego SUV-a. Jest to milowy krok w historii czeskiej marki.

Skoda Enyaq iV jest pierwszym samochodem skonstruowanym na specjalnej platformie MEB, która jest opracowana przez Grupę VW dla samochodów elektrycznych. Korzysta z niej bądź będzie korzystać kilka modeli. Mowa o Volkswagenie ID.3, wkrótce o elektrycznym SUV-ie ID.4 oraz Audi Q4 e-tron).

Model Enyaq ma mieć krótsze nadwozie niż to w Kodiaqu czy Karoqu, jednak auto ma mieć wyżej poprowadzoną linię okien oraz masywniejsze nadkola. Brak silnika spalinowego powetowany będzie wygenerowaniem większej przestrzeni wewnątrz auta. Pod wydłużona liną dachu zmieści się bowiem nawet 7 osób.

Elektryczna Skoda Enyaq ma być prawdziwą rewolucjąElektryczna Skoda Enyaq ma być prawdziwą rewolucją
fot. Skoda design

Samochód będzie oferować także pokaźny bagażnik, który pomieści aż 585 litrów załadunku. Skoda zapewnia również płaską podłogę oraz nisko położony środek ciężkości. Wszystko dzięki akumulatorom umieszczonym w podłodze.

Wideo - Jak otworzyć policyjną blokadę z koła za pomocą długopisu. Jest to zdecydowanie prostsze niż Ci się wydajeWideo - Jak otworzyć policyjną blokadę z koła za pomocą długopisu. Jest to zdecydowanie prostsze niż Ci się wydajeCzytaj dalej

Zasięg Enyaqa będzie wynosił pokaźne 500 kilometrów, choć musimy podkreślić, że taka wartość jest zarezerwowana dla odmiany iV 80 ze specjalnym ogniwem o pojemności 82 kWh. Bazowa wersja będzie w stanie przejechać 390 km.

Elektryczna Skoda Enyaq ma być prawdziwą rewolucją
fot. Skoda design

Skoda informuje, że kabina będzie urządzona dzięki użyciu ekologicznych materiałów, pochodzących z recyklingu.

Unikatowa tkanina sprawia, że podróżowanie modelem Enyaq iV staje się jeszcze większą przyjemnością. Innym przykładem jest skóra, wytwarzana zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Do jej garbowania zamiast substancji chemicznych używa się ekstraktu z liści drzewa oliwnego – wyjaśnił Weber.

Nowa Enyaq będzie dostępna z napędem na tył bądź na cztery koła. Kierowcy będą mogli wybrać również pośród trzech rozmiarów akumulatorów oraz pięciu poziomów mocy.

Debiut Skody Enyaq jest datowany na dzień 1 września w Pradze. W naszym kraju auto pojawi się na początku 2021 roku. Cena podstawowego modelu będzie się wahać w okolicach 150-160 tysięcy złotych.

Zobacz także:

1. Wideo - Młody kierowca wbił się w ścianę drogim Lamborghini. Driftowanie skończyło się tragicznie

2. Wideo - Koszmarny wypadek. Kobieta wypożyczyła przeraźliwie drogie Ferrari. Kilka minut później doszło do tragedii

3. Tragiczny wypadek autokaru z Polakami. Nie żyje jedna osoba, dziesiątki rannych

4. Urząd skarbowy sprzedaje luksusowe auta. W ofercie m.in. Ferrari za 170 tysięcy złotych

5. Wideo-Koszmarny wypadek na A4. Kierowca osobówki dostał zawału podczas jazdy autostradą

Następny artykuł