ZDrogi.pl
Rząd  przyjął projekt ustawy. Zmiany mają poprawić bezpieczeństwo na drogach

Jakub Kaminski/East News

Rząd błyskawicznie przyjął nowy projekt. Na kierowców czekają olbrzymie kary

28 Lipca 2021

Autor tekstu:

Piotr Szczurowski

Udostępnij:

Jeszcze w tym roku wejdą w życie przyjęte przez rząd przepisy nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą przede wszystkim piratów drogowych, którzy muszą liczyć się m.in. z podwyższeniem do 30 tys. zł wysokości kar za wykroczenia drogowe.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o przyjęciu przez rząd projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, których głównym celem poprawienie bezpieczeństwa na polskich drogach. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk mówi wprost o końcu pobłażliwości dla piratów drogowych.

Szef resortu infrastruktury podkreślił, że straty dla budżetu państwa z tytułu zdarzeń drogowych są szacowane na ponad 56 mld zł rocznie. W samym tylko 2018 roku stanowiły one 2,7% polskiego PKB.

Zmiany zakładają m.in. podniesienie maksymalnej kara grzywny za wykroczenia drogowe z 5 tys. zł do aż 30 tys. zł.

Zwiększona ma zostać również wysokość grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym - do 5 tys. zł, a w przypadku, tzw. zbiegu wykroczeń - do 6 tys. zł. Kierowcy, którzy zapłacą mandat w trakcie kontroli, będą mogli „zaoszczędzić” 10%.

Nowością będzie kara grzywny (w wysokości nie mniejszej niż 1,5 tys. zł), nakładana na sprawcę wykroczenia w przypadku uszkodzenia mienia lub spowodowania naruszenia ciała poszkodowanego, lub rozstroju zdrowia, których leczenie trwa nie dłużej niż tydzień.

Kierowca audi wjechał na czerwonym i ominął kolejkę aut. Spotkała go szybka karma

Kierowca audi i szybka karma. Próbował być cwany - Wideo

CZYTAJ DALEJ

Zmiany mają poprawić bezpieczeństwo na drogach

Rewolucja spotka również system punktów karnych, które kasowane będą dopiero po upływie dwóch lat od zapłaty grzywny. Zgodnie z nowymi zasadami maksymalna liczba punktów karnych, które możemy „zebrać”, wzrośnie z obecnych 10 do 15. Zmianie nie ulegnie za to limit punktów karnych.

Resort wprowadzi też zmiany, które w ostatnim czasie są na językach wszystkich - osoby prowadzące pojazd mechaniczny po spożyciu alkoholu będą musiały liczyć się z aresztem bądź grzywną, nie niższą niż 2,5 tys. zł. Areszt lub grzywna (nie niższa niż 1 tys. zł) spotka prowadzących pod wpływem pojazd inny niż mechaniczny.

Zmiany dosięgną również osoby, które prowadzą bez wymaganych uprawnień. Dotychczasowy mandat w wysokości 500 zł zastąpi karą aresztu lub grzywny (nie mniejszej niż 1 tys. zł). Ponadto dwukrotne popełnienie tego wykroczenia w ciągu dwóch lat skutkować będzie dwukrotnie wyższą karą.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało również o usprawnieniu postępowania w sprawie renty, przyznawanej osobom w sytuacji, gdy śmierć bliskich będzie wynikiem przestępstwa umyślnego. Dotychczasowe przepisy miały nie zapewniać wystarczającej koordynacji między postępowaniem karnym i cywilnym w kwestii renty po zmarłym, co stawiało w trudnej sytuacji przede wszystkim osoby małoletnie czy niepełnosprawne, które straciły jedynego opiekuna.

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 grudnia br.

Źródło: goniec.pl

Artykuły polecane przez redakcję zdrogi.pl

Widziałeś coś nietypowego na drodze? Koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@zdrogi.pl

zDrogi.pl - to portal poświęcony motoryzacji, temu, co dzieje się na polskich drogach i Wam - kierowcom. Dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Napisz na redakcja@zdrogi.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu zDrogi.pl

Piotr Szczurowski

Moim zdaniem samochody są najbardziej zbliżonym do żywej istoty tworem człowieka. Każdy ma swój charakter, historię i potrafi budzić emocje. Od kilkunastu lat śledzę na bieżąco świat motoryzacji, choć najbliższe memu sercu są pojazdy z przełomu lat 80/90. Jestem głównym wydawcą portalu zDrogi.pl i dzielenie się pasją z użytkownikami naszego serwisu sprawia mi ogromną satysfakcję.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@zdrogi.pl

Podobne artykuły

Policja poszukuje złodzieja paliwa. Trzykrotnie zatankował i nie zapłacił

Aktualności

Policja poszukuje tego mężczyzny. Popełnił przestępstwo

Czytaj więcej >

Aktualności

41-letni motocyklista zaatakował rowerzystę maczetą. Poszkodowany stracił dłoń

Czytaj więcej >

Aktualności

Strażak otrzymał wezwanie do wypadku. Gdy zobaczył ofiarę jego serce zamarło

Czytaj więcej >

Aktualności

Egzaminy na prawo jazdy będą zdecydowanie droższe? Przyszłe opłaty będą dużo wyższe

Czytaj więcej >
18-latek zaatakował przechodnia nożem, bo zwrócił mu uwagę

Aktualności

Zwrócił 18-latkowi uwagę, aby nie kopał samochodów. Otrzymał pięć ciosów nożem

Czytaj więcej >
Artur szpilka popełnił trzy wykroczenia. Pochwalił się tym w sieci

Aktualności

Artur Szpilka zamieścił nagranie w sieci. Popełnił przynajmniej trzy wykroczenia

Czytaj więcej >