Ruch drogowy
Źródło: zdrogi.pl

Nowe obostrzenia dotyczące przemieszczania się - Jak korzystać z auta?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
31 Marca 2020

Gdzie możesz pojechać? Kogo możesz zabrać? To pytania, które każdy sobie zadaje przed opuszczeniem domu. Zdradzamy "Co można?"

Podróżowanie samochodem. Ograniczenia i wyjątki w czasie pandemii koronawirusa

Z uwagi na stale utrzymujące się zagrożenie związane z pandemią koronawirusa polski rząd wprowadza dodatkowe obostrzenia dotyczące swobodnego przemieszczania się.

Jak więc wygląda korzystanie z prywatnego auta w czasach pandemii?

Zmiany nie są tak restrykcyjne, jak się obawiamy - jeśli zachowamy zdrowy rozsądek, nie powinny być też w żaden sposób dotkliwe.

Jeśli więc musimy wybrać się do sklepu, apteki czy przychodni warto więc wybrać prywatne auto. Nie musimy chyba wyjaśniać, że podróżowanie komunikacją miejską na ten moment nie należy do najrozsądniejszych rozwiązań. W związku z w środkach komunikacji przebywać może jedynie liczba osób stanowiąca połowę liczby miejsc siedzących (np. dla 46-osobowego pojazdu mogą być to maksymalnie 23 osoby). Takie same ograniczenia dotyczą również przewoźników prywatnych.

Na szczęście takie ograniczenia nie dotyczą jeszcze korzystania z naszych własnych aut.

Oczywiście wciąż, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, zbytnia mobilność obywateli kraju jest niepożądana. Co to oznacza?

Dziś o północy wchodzą w życie dodatkowe obostrzenia.

Opuszczać dom możemy jedynie w konkretnym celu. Więc jeśli okaże się, że jedziemy na spacer do lasu lub „w gości do szwagra” mogą spotkać nas przykre konsekwencje.

Zezwolone jest wyjście związane z zakupami niezbędnych artykułów, zdrowiem czy wykonywaną pracą - oczywiście jeśli nie mamy możliwości wykonywać jej zdalnie.
Przy czym zaznaczamy, że zabierając ze sobą na zakupy osobę spoza rodziny, możemy ponieść niemiłe konsekwencje. Zalecane jest unikanie jakiegokolwiek kontaktu, który jest zbędny. Tak więc z rodziną musimy sobie jakoś radzić, ale już kontakty poza nią mogą sprowadzić na nas nieprzyjemności.

Oczywiście pojazdy służące do niesienia pomocy, czyli np. pomocy osobie na kwarantannie, czy „załatwienia spraw niezbędnych do życia codziennego” (wykupienie lekarstw, udanie się do lekarza itp.) nie są objęte zakazem.

Dodatkowo też premier wezwał prezydentów miast i przedstawicieli samorządów do tymczasowej likwidacji stref płatnego parkowania, ponieważ korzystanie z parkometrów niesie za sobą ryzyko dalszego rozprzestrzeniania choroby.

Następny artykuł