Fotoradar
Źródło: zdrogi.pl

Nadchodzą zmiany dotyczące fotoradarów. Ponownie stracą kierowcy

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
30 Czerwca 2020

Wszystko to w związku z niezadowalającą ściągalnością mandatów za przekroczenia prędkości ujawnione za pomocą fotoradarów czy odcinkowych pomiarów.

Dotychczas niewskazanie kierującego pojazdem na zdjęciu zrobionym przez fotoradar było jedynie wykroczenie. Wkrótce jednak takie zachowanie zostanie zakwalifikowane jako delikt administracyjny.

W związku z tym grzywna będzie dwa razy większa niż dotychczas. Aktualnie grzywna za brak wskazania kierującego wynieść może do 500 zł. Po zmianach jej wysokość ma być dwa razy wyższa niż mandat za wykroczenie zarejestrowane przez fotoradar.

Przykładowo przy przekroczeniu prędkości o więcej niż 30 km/h (maksymalny mandat 300 zł) kara wyniesie 600 zł. - Podał dziennik Gazeta Prawna.

Wszystko to w związku z niezadowalającą ściągalnością mandatów za przekroczenia prędkości ujawnione za pomocą fotoradarów czy odcinkowych pomiarów prędkości.

Kierowcy miejcie się na baczności. ITD ma nową, jeszcze skuteczniejszą zabawkę. Karanie kierowców nigdy nie było tak prosteKierowcy miejcie się na baczności. ITD ma nową, jeszcze skuteczniejszą zabawkę. Karanie kierowców nigdy nie było tak prosteCzytaj dalej

Z niedawnego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że z 204 tys. zarejestrowanych i zweryfikowanych wykroczeń popełnionych w latach 2015-2017 dopuszczono do przedawnienia aż 115 tys. spraw.

Mocno upraszczając zatem, gdyby poprawić „egzekwowalność” mandatów za wykroczenia rejestrowane przez fotoradary i odcinkowe pomiary prędkości to wpływy byłyby przeszło dwukrotnie większe.

Po wprowadzeniu zmian w interesie właściciela pojazdu będzie pomoc służbom w ustaleniu kierującego w momencie popełniania wykroczenia.

Jeśli to właściciel siedział za kółkiem, to taniej będzie się przyznać, niż iść w zaparte.

Jeśli udostępniał samochód, będzie musiał wskazać kierowcę oraz uzyskać od niego pisemne potwierdzenie. Jeśli kierujący pojazdem nie przyzna się do popełnienia wykroczenia, odpowiedzialność zostaje po stronie właściciela auta.

Zobacz także:

1. Dramatyczny wypadek. Zginęła 11-letnia dziewczynka wracająca z rodzicami znad jeziora
2. Kierowca „Zgarnął” busem stację benzynową. Na szczęście obyło się bez ofiar
3. Wideo - Motocyklista dokonał niemożliwego. Przejechał idealnie między dwoma pojazdami po zderzeniu

Następny artykuł