Kontrola drogowa
Źródło: policja.pl

Od dziś mandat 500 zł. Policja będzie sprawdzać maseczki w samochodach

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
30 Kwietnia 2020

Od 30 kwietnia do 3 maja funkcjonariusze będą bacznie przyglądać się podróżującym. Każdej doby służbę ma pełnić grubo ponad 4 tys. funkcjonariuszy drogówki.

Policja od dziś mobilizuje siły w związku z nadchodzącym majowym weekendem i będzie czujnie przyglądać się samochodom poruszającym się po polskich drogach. W ruch pójdą nieoznakowane radiowozy z wideo rejestratorami oraz laserowe mierniki prędkości z rejestracją obrazu.

Od 30 kwietnia do 3 maja funkcjonariusze będą bacznie przyglądać się podróżującym. Każdej doby służbę ma pełnić grubo ponad 4 tys. funkcjonariuszy drogówki.

Kierowcy w warunkach pandemii pozwalają sobie na więcej. Mimo spadku natężenia ruchu oraz znacznie mniejszej liczby kontrolowanych pojazdów wzrosła liczba zatrzymanych praw jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. Od początku roku do 28 kwietnia takich przypadków było 16 249, to o 1569 więcej (11%) niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Szybszą jazdę policja wiąże ze znacznie wyższym ryzykiem śmierci na drodze. Od początku kwietnia w 1000 zdarzeń zginęło 127 osób i 1107 zostało rannych. To oznacza, że prawie w co 8 ginął człowiek.

Rok wcześniej, mimo że liczby za analogiczny okres były większe, to człowiek ginął w co 11 zdarzeniu. W czasach pandemii śmiertelność wypadków jest więc znacznie wyższa. Podczas majowego weekendu na kierujących popełniających wykroczenia będą czekać oznakowane i nieoznakowane radiowozy z wideo rejestratorami oraz policjanci z miernikami laserowymi i radarowymi.

Nietrzeźwy mężczyzna podpalił szosę. Podczas próby zatrzymania uszkodził również radiowózNietrzeźwy mężczyzna podpalił szosę. Podczas próby zatrzymania uszkodził również radiowózCzytaj dalej

Policja nie ma zamiaru polować na portfele kierowców i apeluje o rozsądek. Sposobem na uniknięcie wysokich kar jest po prostu jazda zgodna z przepisami. Jeśli już dojdzie do kontroli drogowej, wtedy policjant może przeprowadzić badanie trzeźwości, stanu technicznego pojazdu oraz sprawdzić respektowanie zasad związanych z przemieszczaniem się w okresie pandemii, w tym także używania maseczek.

Podróżujący więc muszą pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa. Maseczek należy używać, podróżując środkami komunikacji publicznej, rowerem, motocyklem, skuterem oraz samochodem (w tym w ramach komercyjnego przewozu osób). W przypadku auta maski są obowiązkowe, gdy jadą nim osoby, które na co dzień ze sobą nie zamieszkując. Przepisów nie stosuje się m.in. do osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust, lub nosa i dziecka do lat czterech.

Przy legitymowaniu funkcjonariusz może żądać od nas odkrycia ust i nosa. Nakładanie mandatów przez policję za brak maseczki to ostateczność. W przypadku braku reakcji na pouczenie konsekwencje mogą być kosztowne. Mandat to 500 zł, a kara administracyjna nakładana przez sanepid wynieść może od 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Jeżeli kierowca porusza się sam w aucie, z kimś z rodziny lub osobą, z którą na co dzień mieszka to nie musi zakrywać ust i nosa maseczką. Za kierownicą musimy przede wszystkim zadbać o komfort jazdy, by móc maksymalnie skupić się na drodze. Nie przesadzajmy ani w jedną, ani w drugą stronę i podchodźmy do całej sytuacji z rozwagą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 261 KM w Toyocie Yaris? Już wkrótce w salonach - znamy ceny
  2. Nietrzeźwy mężczyzna wjechał w drzewo i uciekł z miejsca wypadku, nie udzielając pomocy synowi. Grozi mu wysoka kara
  3. Kierowca BMW, trzy rozbite radiowozy i sześciu policjantów w szpitalu
Następny artykuł