Opony
Źródło: Photo by Imthaz Ahamed on Unsplash

Polska firma opracowała rewolucyjną metodę przetwarzania opon

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
30 Marca 2020

Polska firma dokonała przełomu w dziedzinie recyklingu opon. Dzięki jej metodzie będziemy w stanie odzyskiwać cenne surowce w sposób bardziej ekologiczny i znacznie tańszy niż dotychczas.

Każdego roku na świecie zużywanych jest ponad miliard opon. Większość niestety ląduje na wysypiskach śmieci, trwale psując krajobraz. Dzięki polskiej firmie Syntoil problem ten wkrótce może stać się przeszłością, opracowała ona metodę, która pozwala poddać oponę niemal 100% recyklingowi.

Rozwiązanie polega na uzdatnianiu sadzy powstałej z 6 tysięcy opon i nadawaniu jej właściwości sadzy technicznej. Ta druga zazwyczaj powstaje ze spalania gazu ziemnego lub ropy naftowej - jej powstanie zatem okupione jest emisją wielu ton CO2.

Rozwiązanie firmy Syntoil jest kompletnie nowatorską metodą.

Zwykła opona zawiera do 30 procent sadzy (bez niej po około 100 km po prostu by się starła). Sadza aktualnie pozyskiwana jest z paliw kopalnych - dzięki polskiej firmie będzie można ją „odzyskać” ze zużytych opon.

Znacznie zmniejszy to koszty pozyskania jej oraz pozwoli zlikwidować tony zalegających śmieci.

Co roku powstaje ponad 1,6 miliarda nowych opon - blisko miliard rocznie jest zużywany. W obiegu więc, co roku, przybywa ponad 600 milionów opon rocznie - a tylko 100 mln jest poddawanych recyklingowi. Z przetworzonego ogumienia powstają, m.in. powierzchnie boisk sportowych (popularny tartan).

Firma Syntoil opracowała pierwszą na świecie metodę pozwalającą na oczyszczanie sadzy. W ten sposób uda się z opon uzyskać sadzę techniczną o czystości 99,68 procent.
Zazwyczaj, jak wspominaliśmy, powstaje ona z paliw kopalnych - dzięki polskiej firmie proces będzie ten nie tylko tańszy, ale i bardziej ekologiczny!

Syntoil, według zapowiedzi, na razie jest w stanie przetwarzać około 6 tysięcy opon rocznie. Rozwiązanie aktualnie jest testowane wraz z producentami opon i gumy.

Jeśli badania pójdą pomyślnie, możemy spodziewać się rozwoju projektu na większą skalę w ciągu około 20 miesięcy.

Następny artykuł