e-Obywatel
Źródło: zdrogi.pl

Będzie można jeździć bez prawa jazdy. Cyfrowa wersja już w drodze

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
30 Marca 2020

Już wkrótce na platformie e-Obywatel dostępne będzie, m.in. cyfrowe prawo-jazdy. Dzięki niemu dokumenty będziemy mogli pozostawić w mieszkaniu! W dodatku będziemy, np. z ilością zebranych punktów karnych.

Ministerstwo cyfryzacji wciąż pracuje nad kolejnymi zmianami mającymi ułatwić życie obywateli naszego kraju.

Już niedługo „fizyczne” prawo jazdy może być nam już niepotrzebne. Oczywiście uprawnienia wciąż będziemy nabywali w standardowy sposób - jednak informacja o nich przechowywana będzie w sieci.

Dotychczas za brak dokumentów przy sobie otrzymać można było mandat. Wkrótce wystarczy, że okażemy e-prawo jazdy w swoim telefonie, a policjant najwyżej życzyć będzie nam bezpiecznej podróży.
Najprawdopodobniej przełom nastąpi w okolicach 1 lipca - czekamy przede wszystkim na zniesienie przepisu dotyczącego karania kierowców za brak dokumentów. Po tym czasie nasze „uprawnienia” znajdziemy na platformie e-obywatel. Pozwoli ona również na bieżące monitorowanie, np. stanu punktów karnych.

W przyszłości planowane są kolejne zmiany, które miałyby na celu jeszcze bardziej ułatwić nam życie. Między innymi ma to być przypisanie numeru rejestracyjnego do pojazdu oraz zniesienie konieczności wydawania karty pojazdu.

To, z czego nie można zrezygnować, ma być znacznie przyjaźniejsze dla kierowców.

Jesteśmy za wszelkimi zmianami, które mają ułatwiać życie kierowców i nie dotyczą jednocześnie wprowadzania nowych opłat.

Przypomnijmy też, że wciąż trwają konsultacje na temat samego procesu nabywania uprawnień. Wiele osób twierdzi, że zbyt mocno odbiega on od praktycznej wiedzy wymagając od kursanów "wykucia" nieprzydatnych informacji.

Warto wśród "nowatorskich" pomysłów wyróżnić, m.in. inicjatywę ekspertów z Torunia, którzy chcą by co trzeci egzamin opłacany był przez instruktora, który szkolił przyszłego kierowcę.

Następny artykuł