Kolejka do mobilnego punktu pomocy
Źródło: Kasia K.

Ogromne kolejki do autobusu Mobilnego Punktu Poradnictwa dla bezdomnych

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
28 Kwietnia 2020

Od pewnego czasu pracownicy zauważają jednak wzrost zainteresowania taką pomocą. W kolejkach ustawiają się już nie tylko bezdomni, ale również ci, którym wcześniej wiodło się nawet nieźle.

W mediach społecznościowych dodane zostało zdjęcie ogromnej kolejki do autobusu Mobilnego Punktu Poradnictwa, w którym zazwyczaj bezdomni mogą liczyć na posiłek i środki ochrony.

Od pewnego czasu pracownicy zauważają jednak wzrost zainteresowania taką pomocą. W kolejkach ustawiają się już nie tylko bezdomni, ale również ci, którym wcześniej wiodło się nawet nieźle. W kolejce wręcz ciężko znaleźć choć jedną osobę, z myślą o której rozwiązanie zostało wprowadzone.

Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego warszawski ratusz już w marcu przearanżował sposób pomocy osobom w kryzysie bezdomności. Mobilny Punkt Poradnictwa zajął się przede wszystkim wydawaniem żywności.
Na jednej z wolskich grup na Facebooku pojawiło się zdjęcie, które pokazuje kolejkę do takiego autobusu przy ulicy Górczewskiej, tuż obok nowo wybudowanej stacji metra - Księcia Janusza.

Sznur ludzi rozciągał się pomiędzy dwoma wejściami do podziemnej kolei. Kolejka wydawała się jeszcze dłuższa, ponieważ ludzie zachowali między sobą przepisowe odstępy.

Kolejka do punktu pomocyKolejka do punktu pomocy
Kasia K.

W rozmowie z tvnwarszawa.pl rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka oznajmiła, że miasto od pewnego czasu obserwuje znaczny wzrost zainteresowania Mobilnym Punktem Poradnictwa. - W tej chwili każdego dnia wydajemy około 350 takich paczek z żywnością i produktami ochrony osobistej. Zauważmy jednak wzrost zainteresowania taką formą pomocy i co ważne, nie jest to tylko kwestia osób bezdomnych. Zainteresowane są też osoby, które wcześniej pomocy nie potrzebowały, którym wiodło się nawet nieźle, a teraz straciły pracę i znalazły się w ciężkiej sytuacji finansowej - przekonuje rzeczniczka.

ZDJĘCIA - Sąsiedzi zdemolowali auto pielęgniarki - nie uwierzycie dlaczegoZDJĘCIA - Sąsiedzi zdemolowali auto pielęgniarki - nie uwierzycie dlaczegoCzytaj dalej

Ratusz zapewnia, że jest przygotowany na dalszy wzrost liczby chętnych. - Mamy rezerwę żywnościową w Mobilnym Punkcie Poradnictwa i każdy, kto potrzebuje pomocy, na pewno ją otrzyma - deklaruje. - Niektóre osoby kierujemy też do Ośrodków Pomocy Społecznej, gdzie mogą starać się o zasiłek, jeśli są w potrzebie - dodaje.

Autobus Mobilnego Punktu Poradnictwa jeździ codziennie ulicami Warszawy od godziny 8 do 15 po trasach, którymi bezdomni poruszają się najczęściej. Ma osiem stałych przystanków, więc zawsze wiadomo gdzie, i o której, można się go spodziewać. Średnio na każdym przystanku autobus stoi od około 30 do 50 minut.

Akcja pomocowa jest możliwa dzięki wsparciu Banku Żywności SOS i Fundacji Kapucyńskiej im. bł. Aniceta Koplińskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragiczny wypadek pod Ostrołęką. Trzy młode osoby zginęły na miejscu
  2. Naukowcy odkryli nową potencjalną metodę rozprzestrzeniania się koronawirusa
  3. 66-latka złożyła policjantom nieprzyzwoitą propozycję w zamian za odstąpienie od mandatu
Następny artykuł