Premier Morawiecki
Źródło: zdrogi.pl

Rząd przedłuża obostrzenia - najnowsza zmiana w rozporządzeniu

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
27 Kwietnia 2020

W niedzielę po południu w Dzienniku Ustaw pojawiły się najnowsze zmiany w rozporządzeniu Rady Ministrów z 19 kwietnia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego.

Rząd przedłuża obostrzenia - najnowsza zmiana w rozporządzeniu

Wstrzymanie międzynarodowego ruchu kolejowego oraz obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla osób przekraczających granice przedłużone zostały do odwołania.

W niedzielę po południu w Dzienniku Ustaw pojawiły się najnowsze zmiany w rozporządzeniu Rady Ministrów z 19 kwietnia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego.

Wstrzymanie przemieszczania się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy kraju zostanie przedłużone do odwołania.

Taka sama sytuacja dotyczy obowiązku kwarantanny dla osób, które przekroczyły granicę i udają się do miejsca stałego pobytu. Osoby te muszą zostać poddane kwarantannie trwającej minimum 14 dni, licząc od dnia następującego po pokonaniu granicy.

Kwarantanna obejmować będzie również osobami wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące.

Naukowcy odkryli nową potencjalną metodę rozprzestrzeniania się koronawirusaNaukowcy odkryli nową potencjalną metodę rozprzestrzeniania się koronawirusaCzytaj dalej

Dotychczasowe zmiany obowiązywać miały początkowo jedynie do 26 kwietnia.

Na mocy opublikowanego w niedzielę w Dzienniku Ustaw rozporządzenia z obowiązku noszenia jednorazowych rękawiczek w obiektach handlowych i usługowych zwolnione zostają osoby, które nie są w stanie samodzielnie zakładać lub zdejmować rękawiczek, lub nie mogą ich zakładać z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim.

Osoby te nie muszą mieć przy sobie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie.

W ramach wypełniania obowiązku zakrywania ust i nosa używać przyłbic będą mogli pracownicy urzędów administracji publicznej lub jednostek organizacyjnych wykonujących zadania publiczne, jeżeli ich stanowisko pracy jest oddzielone od osób przebywających w urzędzie lub jednostce organizacyjnej dodatkową przesłoną ochronną.

Oznacza to, że stosowanie przyłbic w przestrzeni publicznej nie będzie traktowane jako wystarczające zabezpieczenie ust i nosa.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Czy można wyjechać na Majówkę w dobie koronawirusa? Wyjaśniamy
2. Czy polskie granice zostaną otwarte na początku maja? Jasna deklaracja premiera
3. Czy kontrola policji może być nagrywana. Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Następny artykuł