Grupa Speed
Źródło: policja.pl

Policja zapoluje na piratów drogowych. Na ulicach ma być bezpieczniej

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
27 Kwietnia 2020

Według badań Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad natężenie ruchu na niektórych drogach krajowych spadło nawet o 55% - po zaostrzeniu obostrzeń aktualnie ruch jest jeszcze mniejszy.Zmniejszonemu natężeniu ruchu towarzyszy mniejsza liczba kolizji, większy jest natomiast odsetek najcięższych wypadków z ofiarami śmiertelnymi.

Mimo znacznego zmniejszenia ruchu na drogach w trakcie pandemii koronawirusa, odsetek śmiertelnych ofiar wypadków drogowych znacznie wzrósł. W marcu liczba ofiar na 100 zdarzeń drogowych zwiększyła się dwukrotnie, w kwietniu zaś jest znacznie wyższa od średniej.

Rośnie też liczba praw jazdy zatrzymanych za przekroczenie prędkości.

Policjanci szykują zdecydowane rozwiązanie - na Śląsku zwiększono już liczbę nieoznakowanych radiowozów.

Do dotychczasowej floty dołączają kolejne auta, wraz z nimi do walki z piratami drogowymi zaprzęgnięci zostaną kolejni policjanci.

Według badań Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad natężenie ruchu na niektórych drogach krajowych spadło nawet o 55% - po zaostrzeniu obostrzeń aktualnie ruch jest jeszcze mniejszy.
Zmniejszonemu natężeniu ruchu towarzyszy mniejsza liczba kolizji, większy jest natomiast odsetek najcięższych wypadków z ofiarami śmiertelnymi. Według policjantów Polacy jeżdżą mniej, ale zachęceni pustymi drogami robią to znacznie szybciej i niebezpieczniej. Od 1 do 23 kwietnia na drogach województwa śląskiego śmierć poniosło już tyle samo osób co przez cały kwiecień ubiegłego roku.

Naukowcy odkryli nową potencjalną metodę rozprzestrzeniania się koronawirusaNaukowcy odkryli nową potencjalną metodę rozprzestrzeniania się koronawirusaCzytaj dalej

Oznacza to, że znacznie wzrosła śmiertelność w wypadkach. W drugiej połowie marca na 100 wypadków ginęło średnio 17 osób - niemal dwukrotnie więcej niż wynosi roczna średnia (9 osób na 100 wypadków).
W okresie od 1 do 23 kwietnia w kraju miały miejsce 744 wypadki drogowe, w których zginęło już 90 osób - liczba ta może się jednak zwiększyć, ponieważ część z nich jest wciąż hospitalizowana.

Większość wypadków śmiertelnych dotyczy wypadnięcia z drogi i uderzenia w przeszkodę (barierę, drzewo, budynek) wskutek utraty panowania nad pojazdem zazwyczaj wynikającej z nadmiernej prędkości.

Od 1 do 23 kwietnia w województwie śląskim zatrzymano 267 praw jazdy za przekroczenie prędkości - w całym kwietniu zeszłego roku takich przypadków było 140 - niemal dwukrotnie mniej.

W związku z powyższymi danymi podjęto decyzję o zwiększeniu liczby policjantów i patroli pełniących służbę w ramach grupy Speed - jej szeregi wzmocnią policjanci z komend miejskich i powiatowych oraz mundurowi z drogówek komend wojewódzkich.

Następny artykuł