Wypadek
Źródło: Photo by Ian Valerio on Unsplash

Jak zaoszczędzić na OC? Przedstawiamy kilka prostych zasad, które to ułatwią

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
27 Kwietnia 2020

W naszym kraju niezbędne do poruszania się po drogach jest OC. Co zrobić, by jak najmniej za nie zapłacić?

Każdy właściciel auta prędzej czy później będzie musiał skontaktować się z jednym z towarzystw ubezpieczeniowych w celu wykupienia ubezpieczenia. W naszym kraju niezbędne do poruszania się po drogach jest OC. Co zrobić, by jak najmniej za nie zapłacić?

Pierwszym z czynników, który wpływa na wysokość składki, jest nasz wiek. Tutaj niestety nie mamy żadnych cudownych rad - metryki nie da się oszukać i musimy się pogodzić z wpływem naszego peselu na koszty ubezpieczenia.

Warto wspomnieć, że najbardziej po kieszeni dostają młodzi kierowcy. Dla 19-letnich posiadaczy aut średnia wysokość składki OC w 2019 roku wynosiła aż 1965 zł. Z danych przedstawionych w raporcie portalu Rankomat wynika, że najkorzystniejsze oferty otrzymują starsi właściciele aut.

Należy jednak pamiętać, że wysokość opłat maleje jedynie do pewnego momentu. Najniższe koszty polisy dotyczyły kierowców w wieku 57 lat - średnio płacą oni za obowiązkowe ubezpieczenie 561 zł. Powyżej 57 roku życia ponownie robi się coraz drożej.

Jeśli jesteśmy dopiero na etapie poszukiwania auta, warto przy przeglądaniu ofert myśleć już o koszach polisy.

Na koszt obowiązkowego ubezpieczenia wpływa m.in. marka samochodu. Z raportu przygotowanego przez portal Rankomat.pl wynika, że w 2019 roku za ubezpieczenie OC najwięcej płacili posiadacze aut marki BMW, którzy średnio płacili ubezpieczycielowi OC 896 zł. Z niewiele niższymi kosztami godzić muszą się właściciele aut marki Audi - w ich przypadku średnia wysokość składki wynosiła 794 zł. Najtańsze oferty otrzymywali właściciele aut marki Skoda - 614 zł, Renault - 619 zł oraz Toyota - 620 zł. Jeśli zależy nam na niskich kosztach ubezpieczenia, warto zatem przeglądać wśród modeli tych trzech marek.

Cena ubezpieczenia zależna jest również od pojemności silnika. Aby zaoszczędzić na polisie, powinniśmy zrezygnować z zakupu samochodu o dużym silniku. W 2019 roku średni koszt polisy ubezpieczeniowej aut z silnikiem o pojemności do 1 l wynosił 527 zł. Posiadacze samochodów z silnikiem o pojemności powyżej 3 l płacili niemal dwukrotnie więcej - średnio 939 zł.

Jeśli jesteśmy młodym kierowcą, możemy spróbować poprosić starszą od siebie osobę o bycie współwłaścicielem auta. Wówczas będziemy mogli skorzystać z jego zniżek i zapłacimy za OC zdecydowanie mniej. Warto jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie ryzykowne - ewentualne szkody wynikające z naszej jazdy mogą pozbawić naszego dobroczyńcę wypracowanych zniżek.

Kolejnym sposobem, do którego namawiamy przede wszystkim, jest bezszkodowa jazda.

Wszystkim kierowcom naliczane są zniżki za każdy rok bezszkodowej jazdy. Jeśli będziemy na drodze odpowiedzialni i rozważni to, z czasem opłaci się nam to w dniu kontynuowania polisy. W 2019 roku bezszkodowi kierowcy płacili za OC średnio 615 zł. Osoby, z których polisy były likwidowane trzy szkody, musiały zostawić u ubezpieczyciela 1971 zł. Różnica więc jest kolosalna.

Kolejną metodą jest opłacanie polisy za rok z góry, bez rozbijania jej na raty. Zazwyczaj ubezpieczyciele w przypadku płatności jednorazowej oferują korzystniejsze warunki - tym samym możemy zaoszczędzić kilka złotych.
Warto też pamiętać o tym, że na rynku istnieje wielu ubezpieczycieli i, każdy z nich, oferuje inne warunki. Przed dokonaniem wyboru towarzystwa należy porównać oferty i wybrać najkorzystniejszą dla nas.

Często też zdarza się, że ubezpieczyciele przy przedłużeniu polisy proponują nam kwoty wyższe od konkurencji. Można wtedy spróbować poczekać na wygaśnięcie ubezpieczenia i skontaktować się ze swoim towarzystwem ponownie jako „Nowy Klient” - często warunki są znacznie korzystniejsze.

Takie rozwiązanie jednak jest ryzykowne, ponieważ mamy wtedy jeden dzień na zorganizowanie polisy - pamiętajmy, że za brak jej ciągłości mogą grozić nam nieprzyjemności

Następny artykuł