McLaren F1 GTR Longtail
Źródło: zdrogi.pl

Pierwszy wyprodukowany McLaren F1 GTR na sprzedaż - z homologacją!

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
26 Marca 2020

McLaren F1 GTR Longtail to wyczynowa wersja samochodu,który przez kilkanaście lat pozostawał najszybszym autem produkcyjnym. GTR nie był dopuszczony do ruchu,ale ten konkretnie egzemplarz nr. 1 przeszedł konwersję i ma homologację.

McLaren F1 GTR Longtail jest gotowy do drogi i wystawiony na sprzedaż

Pieszczotliwie znany jako „Squiggles”

Numer podwozia w tym McLarenie F1 GTR Longtail z 1996 roku to 19R, ale w kolejności produkcji ten samochód jest numerem jeden. Dokładnie, to pierwszy wyprodukowany F1 GTR Longtail w historii. Jest to pierwsza wersja Longtail wersji GTR auta, które przez wielu uważane jest za jedno z najlepszych.

Pomimo bycia modelem przeznaczonym na tor, ten konkretny egzemplarz jest w pełni dopuszczony do ruchu i obecnie jest wystawiony na sprzedaż w Wielkiej Brytanii.

Wyjątkowość tego egzemplarza nie polega jedynie na byciu pierwszym z całej serii. Samochód ten był podobno używany jako prototyp rozwojowy i brał udział w wielu japońskich wyścigach, w tym w Suzuka 1000 km. Zgodnie z informacjami jest to tylko jeden z dwóch F1 Longtail GTR będących własnością prywatną (Nick Mason jest właścicielem drugiego). Więc jest to prawdopodobnie jedna z niewielu okazji, by wejść w posiadanie tak rzadkiego modelu.

Sam McLaren F1 jest rarytasem - a tu mówimy o czymś jeszcze rzadszym.
Ten konkretnie egzemplarz był też pierwszym F1 Longtail GTR, który został przekształcony w specyfikację drogową. Gordon Murray, projektant F1, współpracował z Lanzante, aby przekształcić wersję samochodu wyścigowego z powrotem w samochód drogowy.

Ten egzemplarz F1 jest dostarczany wraz z książką Gordona Murray Design, która dokumentuje konwersję, a także historię samochodu. Wszystkie części, które zostały zmienione, również dołączone są do auta i stanowią pakiet części zamiennych.

Następny artykuł