Lamborghini Squadra Corse V12
Źródło: Lamborghini

Lamborghini rzuca wyzwanie Ferrari, McLarenowi i Aston Martinowi

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
26 Marca 2020

Pierwsze szczegóły dotyczące nowego modelu są już znane. Są to na razie szczątkowe informacje, ale pozwalają pojąć z jakim potworem będziemy mieć do czynienia.

Lamborghini pozazdrościło McLarenowi i Ferrari torowych modeli.

  • ► Dywizja wyścigowa Lambo buduje hipersamochód
  • ► V12, napęd na wszystkie koła i dopuszczenie tylko na tory.
  • ► Debiut spodziewany jest latem 2020 r

Lamborghini postanowiło zrobić coś naprawdę hardcorowego. Nawet jak na swoje standardy. Squadra Corse, dział sportów motorowych tej marki, ogłosił, że pracuje nad nowym hipersamochodem z silnikiem V12 przeznaczonym tylko na tor.
To wszystko względnie normalnie jak na Lamborghini. 6,5-litrowy silnik V12 znajduje się centralnie i wytwarza około 830 koni mechanicznych, co czyni go najmocniejszą wersją V12 marki.

Moc jest wysyłana na wszystkie cztery koła za pośrednictwem sześciobiegowej sekwencyjnej skrzyni biegów. Mechaniczna blokada mechanizmu różnicowego pozwala kierowcy ustawić optymalną przyczepność w zależności od toru.
Monokokowe nadwozie jest wykonane z włókna węglowego, połączonego z aluminiową ramą przednią i stalową klatką dla silnika z tyłu.

Lambo twierdzi również, że skrzynia biegów jest połączona mechanicznie za pomocą ramion z systemem zawieszenia, zwiększając sztywność skrętną. Oznacza to, że skrzynia biegów jest elementem nośnym. Jak w Ferrari F40.

Drzwi nożycowe Lambo na szczęście pozostaną na swoim miejscu.

Śmiało można założyć, że marka z San't Agata pozazdrościła Ferrari projektu FXX, który jest właściwie poligonem doświadczalnym marki. Klienci w zasadzie płacą za bycie kierowcami testowymi i nawet nie mogą postawić swojego auta w garażu. Ferrari sprzedaje model, ale przechowuje go u siebie.

Na życzenie klienta samochód może zostać przygotowany i dostarczony na konkretną imprezę torową. Po wszystkim auto wraca do producenta. Czy Lamborghini postąpi podobnie?

Lamborghini Squadra Corse V12

Na razie Lamborghini zaserwowało tylko kilka grafik będących zajawką nowego modelu.

Kiedy zobaczymy go w całości?

Oficjalny debiut hiper auta planowany jest na lato 2020 roku.

Następny artykuł