Wnętrze Nissan Almera
Źródło: zdrogi.pl

Jak wykonać badanie techniczne w czasach pandemii? Kilka dobrych praktyk

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
26 Marca 2020

Ze względu na bezpieczeństwo każde auto musi mieć ważne badania techniczne. Jak je wykonać nie narażając się na zarażenie koronawirusem?

Jak zrobić przegląd techniczny w czasach pandemii?

Ważne badania techniczne to rzecz święta. Są, przynajmniej w teorii, potwierdzeniem, że auto nadaje się do jazdy i nie stwarza zagrożenia. Co roku w ponad 5 tysiącach punktów wykonuje się około 15 milionów badań technicznych.

W związku z aktualną sytuacją Ministerstwo Infrastruktury we współpracy z m.in. Instytutem Transportu Samochodowego i Polską Izbą Stacji Kontroli pojazdów przygotowały kilka wskazówek, do których zastosowanie się ma zapobiec ryzyku rozprzestrzeniania się epidemii. Jest to istotne zarówno dla pracowników stacji, diagnostów, jak i klientów przyjeżdżających na badanie auta.

Zaleca się zatem:

  • Ograniczyć do minimum kontakt z diagnostą. Nie podanie ręki będzie jak najbardziej zrozumiałe.
  • Pozostać w aucie w trakcie prowadzenia badania i wykonywać jedynie czynności związane bezpośrednio z badaniem.
  • Opłacając badanie korzystać z form płatności bezgotówkowej.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest odpowiedzialny za wywoływanie choroby COVID-19. Zachorowanie może dawać zbliżone objawy do zapalenia płuc, czyli ostrej niewydolności oddechowej. W związku z lawinowym tempem nowych zachorowań zalecamy zastosowanie wszelkich możliwych środków zapobiegających kolejnym zarażeniom. Na chwilę obecną zamknięte zostały już szkoły, centra handlowe i obiekty kulturalne.

Przypominamy, że nadal poruszanie się bez ważnych badań karane jest mandatem i oznacza brak kontynuowania jazdy. Ważny przegląd potwierdza, że auto jest sprawne i nie stwarza zagrożenia dla ruchu. Jeśli poruszamy się aktualnie pojazdem i kończy nam się "przegląd" musimy umówić się do stacji diagnostycznej na badanie. Zalecamy stosować się do powyższych wskazówek. Nie tylko ze względu na swoje dobro, ale i społeczeństwa ogółem.

Jeśli zaobserwujesz u siebie podejrzane objawy, powinieneś postępować zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia (https://www.gov.pl/web/zdrowie) i Głównego Inspektora Sanitarnego (https://gis.gov.pl/).

Następny artykuł