Wlew paliwa
Źródło: zdrogi.pl

Benzyna po 3,5 zł za litr? Jak bezpiecznie przechowywać zapas paliwa?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
26 Marca 2020

Jak bezpiecznie przechowywać paliwo? Co zrobić by nie traciło ono swoich właściwości? Doradzamy.

Ostatnio wspominaliśmy o tym, że ceny paliwa lecą na łeb, na szyję.

Ma to oczywiście swoje zalety - ludzie, którzy dotychczas płacili po 5 zł za litr są pewnie zadowoleni.

Nie wiadomo jednak jak długo obecne ceny paliw się utrzymają - obecnie sięgają one poziomu 3,5 zł za litr i wielu kierowców chciałoby, aby tak zostało. Nie ma co liczyć jednak na to, że takie ceny będziemy oglądać na stacjach na stałe. Zatem czy jest możliwość zrobienia „zapasu” paliwa?

Opowiadamy o tym ile trwa okres "przydatności” paliwa i jak wygląda sprawa z jego przechowywaniem. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, by przechowywać je w specjalnie do tego przeznaczonych kanistrach. 5-litrowe baniaki po wodzie nie są raczej najrozsądniejszym rozwiązaniem.

Zacznijmy od tego, jak długo paliwo można przechowywać.

Nowoczesne silniki są bardzo wrażliwe na jego jakość. Zatem jak długo zachowuje ono właściwe parametry? W przypadku większości ogólnodostępnych paliw ich trwałość sięga 6 miesięcy. Współcześnie paliwa mają domieszki biokomponentów, które negatywnie wpływają na „żywotność” paliwa.

Kiedyś mogło ono postać dłużej, ale było też gorszej jakości. Zatem pierwszy wniosek jest taki, by wybierać paliwa o, możliwie, najniższej liczbie dodatków. Te najlepiej zniosą próbę czasu. Im dłużej jednak będą one stać, tym większa szansa, że zaczną się rozwarstwiać. Paliwo nie jest związkiem chemicznym a mieszanką wielu różnych składników.

Z czasem, te cięższe mogą zacząć opadać na dno - niektóre dodatki mogą się też wytrącać w formie osadu. W związku z tym składowane paliwo warto, raz na jakiś czas, przemieszać - by z powrotem stało się mieszanką. Można też zastosować dodatki stabilizujące do paliw, które zwiększają ich trwałość.

Jeśli już przyjdzie pora na sięgnięcie do zapasów paliwa - warto je wcześniej przefiltrować przed wlaniem do baku. Osad, który mógł się wytrącić nie jest raczej rzeczą porządaną w układzie paliwowym.

I powtarzamy!

Przechowując paliwo korzystajmy tylko z produktów do tego przeznaczonych ( mają one odpowiednie certyfikaty). Zwykłe zbiorniki z plastiku, jak wspomniany baniak po wodzie, mogą się nawet rozpuścić pod wpływem benzyny.

Następny artykuł