Jazda na zderzaku
Źródło: zdrogi.pl

Koniec z „jazdą na zderzaku”. Resort pracuje nad zmianą przepisów

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
25 Czerwca 2020

W Niemczech, gdzie jazda na tzw. zderzaku jest surowo karana, przyjmuje się, że bezpiecznym odstępem jest aktualna prędkość podzielona przez dwa, czyli przy prędkości 160 km/h jest to 80 m.

Ministerstwo Infrastruktury zdradziło portalowi Auto-Świat.pl, że pracuje nad rozwiązaniami, które uregulują kwestie zachowania bezpiecznej odległości między samochodami.

Nadchodzi koniec jazdy na zderzaku i poganiania innych kierowców? Oby!

Polscy kierowcy, szczególnie tych szybszych aut, często poganiają wolniejszych kierowców, migając „długimi” i jadąc tuż za plecami.

Problem polega na tym, że jazda w zbyt małej odległości od poprzedzającego auta przy prędkości 130-140 km/h może skończyć się tragicznie.

Badania potwierdzają, że brak zachowania odpowiedniej odległości między samochodami jest jedną z głównych przyczyn wypadków na drogach szybkiego ruchu, tuż obok zajechania drogi.

Warszawa. Autobus spadł z wiaduktu i rozerwał się na półWarszawa. Autobus spadł z wiaduktu i rozerwał się na półCzytaj dalej

Aktualne przepisy nie regulują tego, co znaczny bezpieczny odstęp. W Kodeksie drogowym pojawia się informacja, że jest kierujący pojazdem ma „utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu”.
Prace nad rozwiązaniami i przepisami, które miałyby ukrócić „jazdę na zderzaku”, już ruszyły.

– Sekretariat KRBRD dokonał analizy problematyki zachowania odpowiednich odstępów między pojazdami w państwach członkowskich UE i w Polsce, biorąc pod uwagę analizę przyczyn występowania zdarzeń drogowych tego typu – wyjaśnił portalowi Auto-Świat.pl Szymon Huptyś, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury.

6 dni - tyle nacieszył się „prawkiem” 18-latek z BMW6 dni - tyle nacieszył się „prawkiem” 18-latek z BMWCzytaj dalej

Niestety od samej analizy do wprowadzenia konkretnych rozwiązań zazwyczaj jest bardzo długa droga. Na razie brak konkretów i informacji, np. o bezpiecznych odległościach przy poszczególnych prędkościach oraz sposobu ich określania podczas jazdy.

Brak też konkretnych dat wprowadzenia odpowiednich przepisów i ewentualnego taryfikatora kar.

W Niemczech, gdzie jazda na tzw. zderzaku jest surowo karana, przyjmuje się, że bezpiecznym odstępem jest aktualna prędkość podzielona przez dwa, czyli przy prędkości 160 km/h jest to 80 m.

Zobacz także:

1. Wideo - Tchórzliwy policjant ucieka przed autem, pozostawiając kobietę na drodze
2. Ważna zmiana ucieszy tysiące kierowców. Już wkrótce w życie wejdzie rewolucyjna ustawa
3. Wideo - Kuriozalny wypadek. Odebrał z salonu nowy samochód i dachował nim kilka sekund później

Następny artykuł