Toyota GT-86
Źródło: Toyota.co.uk

Sportowa ofensywa Toyoty wciąż trwa. GT 86 doczeka się zastrzyku mocy!

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
25 Marca 2020

Więcej mocy - o to prosił cały świat Toyotę w kontekście GT 86. Samochód był genialny i sprawiał ogromną frajdę z jazdy, ale 200 koni sprawiało, że objeżdżało ją większość usportowionych kompaktów. Te czasy wkrótce się skończą.

Sportowa ofensywa Toyoty! GR 86 - 260 KM już w 2021 roku

Kolejny dzień, kolejna plotka o nowej generacji bliźniaków Toyoty i Subaru.

Najnowszy news twierdzi, że nowe modele mogą się pojawić już w lipcu 2021 r.

Podobno w trakcie wewnętrznej prezentacji Toyoty, ujawniony został nowy sportowy samochód, który nazwany został GR 86. Model ten miałby trafić do oferty za niecałe 18 miesięcy jako pojazd z roku modelowego 2022. Można bezpiecznie założyć, że wariant opatrzony marką Subaru pojawi się w tym samym czasie.

Nowe GR 86 i BRZ przyjmą zmodyfikowaną wersję architektury TNGA Toyoty, a czterocylindrowy silnik bokser o pojemności 2,0 litra z poprzednich modeli zostanie zastąpiony turbo doładowanym 2,4-litrowym silnikiem Subaru, który znajdziemy w Legacy, Outback i Ascent. Ten silnik generuje 260 KM i 375 Nm i da bliźniakom 86 i BRZ bardzo potrzebną dodatkową moc.

W końcu niedostatki mocy były chyba jedyną wadą wytykaną aktualnej generacji modeli.

Co ciekawe, Toyota niedawno wprowadziła na rynek w USA i Europie Suprę z czterocylindrowym turbo doładowanym silnikiem o pojemności 2 litrów, oferującym moc 255 KM i 400 Nm. Ciekawe więc jak japoński producent samochodów zamierza sprawić, aby GR 86 i podstawowa Supra nie wchodziły sobie w drogę.

Jednym z kluczowych czynników odróżniających nowe GR 86 od Supry będzie prawdopodobnie fakt, że ten powinien być dostępny z sześciobiegową manualną skrzynią biegów, podczas gdy Supra pozostaje dostępna wyłącznie (przynajmniej na razie) z 8-biegowym automatem od ZF.

Następny artykuł