Polskie drogi
Źródło: zdrogi.pl

Polska na odległym miejscu w rankingu oceny jakości infrastruktury drogowej

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
24 Kwietnia 2020

Według autorów raportu pod względem infrastruktury drogowej wyprzedzają nas tak egzotyczne kraje, jak Indie czy Namibia - Polska znajduje się bowiem na odległym 57 miejscu.

Cały czas sieć nowoczesnych autostrad i dróg ekspresowych w naszym kraju jest rozbudowywana.

Mimo tego najnowszy raport Światowego Forum Ekonomicznego pokazuje, że jeszcze bardzo dużo nam brakuje do reszty cywilizowanego świata. Według autorów raportu pod względem infrastruktury drogowej wyprzedzają nas tak egzotyczne kraje, jak Indie czy Namibia - Polska znajduje się bowiem na odległym 57 miejscu.

Najnowszy raport Światowego Forum Ekonomicznego zniszczył nasze złudzenia, że zbliżamy się do elity krajów z najlepszą siatką drogową. Od wielu lat sieć autostrad i dróg ekspresowych rośnie nam w znacznie większym tempie niż jeszcze dwie dekady temu. Okazuje się jednak, że nadal jesteśmy daleko w tyle, np. za niektórymi afrykańskimi krajami.

Pod względem jakości dróg zajmujemy dopiero 20 miejsce (na 28 krajów !) w Unii Europejskiej i 57 miejsce na świecie na 141 uwzględnionych państw. Ocena naszego kraju wyniosła 4,31 punkta w skali od 1 do 7 (im wyższa ocena, tym lepsza infrastruktura). Na pierwszych miejscach rankingu znajdziemy Singapur (6,45) i Niderlandy (6,43) - na końcu Czad (1,94) i Mauretanię (2,03).

W Unii Europejskiej wyprzedzają nas, m.in. Portugalia i Włochy, które nigdy nie słynęły ze zbyt dobrych dróg.

W 2018 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad stwierdziła, że 8 tys. km dróg (czyli 37%), kwalifikuje się do remontu, z czego 14% tych odcinków oceniono na stan krytyczny. Według danych internetowej porównywarki ubezpieczeń - Rankomat, w ubiegłym roku codziennie z powodu złego stanu jezdni dochodzi średnio do 27 zdarzeń drogowych.

Co prawda za jego stworzenie raportu Światowe Forum Ekonomiczne, ale w tym przypadku powołało się ono nie na twarde dane o stanie faktycznym dróg, a jedynie na wyniki... ankiety przeprowadzonej wśród kierowców. Uczestnicy zostali poproszeni o opinię jakości w skali od 1 do 7. Średnia uzyskana z otrzymanych odpowiedzi posłużyła do stworzenia rankingu.

Wynika więc z tego, że raport przedstawia niefaktyczny stan dróg, a stopień zadowolenia kierowców z jakości infrastruktury. W tym wypadku wychodzi na to, że Hindusi czy Namibijczycy są znacznie bardziej zadowoleni ze swoich dróg.

Następny artykuł