Lublin
Źródło: zdrogi.pl

Prawo jazdy? Na co to komu! 23 lata jeździł bez uprawnień [VIDEO]

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
24 Marca 2020

Jak wielu kierowców poruszających się po drogach nie posiada prawa jazdy? Czy jest to drobny odsetek,czy poważny problem na drogach?

Lubelska policja opublikowała ostatnio nagranie z zatrzymania 60-letniego kierowcy.
Co ciekawe jedyną podstawą do kontroli było podejrzane zachowanie na drodze... ten bowiem jechał stanowczo za wolno.

W związku z powyższy policjanci postanowili bliżej się przyjrzeć sytuacji i poproszono kierowcę o zatrzymanie się do kontroli.

Od razu okazało się, że ten nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Stracił prawo jazdy aż 23 lata temu (1997 rok - w tym czasie dziś rdzewiejąca Astra G była dopiero nadchodzącą nowością !) i przez ten czas dalej poruszał się po drogach.

Kierowca uczciwie przyznał, że wielokrotnie próbował ponownie zdać egzamin i odzyskać uprawnienia, ale go to niestety przerosło.
W związku z powyższym został ukarany mandatem w wysokości 500 zł oraz nie mógł kontynuować jazdy.

Mężczyzna musiał mieć przez te 23 lata ogromne szczęście - ani jednej kontroli.

Niesamowite jest to, że przez tyle czasu można pozostać na drodze niezauważony. Jak wielu kierowców, których mijamy na światłach, nigdy nie zdobyło uprawnień?

Zgodnie z art. 94 kodeksu wykroczeń:

§ 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd pomimo braku dopuszczenia pojazdu do ruchu.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Na kierowcę prowadzącego bez uprawnień nałożona może zostać grzywna w wysokości od 20 do 5000 złotych. Dodatkowo sąd może orzec o zakazie prowadzenia pojazdów (i to on decyduje o długości zakazu).

Następny artykuł