Straż miejska
Źródło: zdrogi.pl

Nowe uprawnienia dla straży miejskiej mają pomóc w karaniu kierowców

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
23 Czerwca 2020

Strażnicy będą mogli nakładać grzywny za nieprzestrzeganie ograniczeń związanych ze strefą czystego transportu.

Wkrótce straż miejska może otrzymać rozszerzenie uprawnień do nakładania mandatów za wykroczenia popełniane w obszarze porządku publicznego.

Strażnicy będą mogli nakładać grzywny za nieprzestrzeganie ograniczeń związanych ze strefą czystego transportu.

Opublikowany w poniedziałek projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykroczeń dostosowuje przepisy rozporządzenia do przepisów z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
Gminy mają możliwość ustanowienia strefy czystego powietrza, w której mogą poruszać się jedynie pojazdy elektryczne, pojazdy napędzane wodorem lub gazem ziemnym.

Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na półWideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na półCzytaj dalej

Strefę czystego transportu ustanowić może rada gminy w drodze uchwały. Jest to narzędzie umożliwiające kształtowanie lokalnej polityki ochrony powietrza wynikającej z obniżania spadku emisji szkodliwych związków i zanieczyszczeń z transportu.

Wjazd do „strefy czystego transportu” autem spalinowym grozi grzywną.

W związku z tym uznano, że strażnicy straży gminnych i miejskich powinni mieć uprawnienia „do nakładania grzywien w drodze mandatów karnych wobec osób nieprzestrzegających ograniczeń związanych ze strefą czystego transportu, w przypadku, gdy rada gminy zdecyduje o konieczności wprowadzenia takiej strefy".

Zobacz także:

1. Wideo - Tragiczny wypadek. Niecodzienne spotkanie z naczepą TIR-a
2. Nowe, ważne zmiany dla kierowców - Tym razem nam się spodobają
3. „Jarek, czemu nie poleciałeś z bratem?". Kontrowersyjny manifest taksówkarza

Następny artykuł