Fiat 238
Źródło: Photo by Wynand van Poortvliet on Unsplash

Czy samochód może stać bez przeglądu? Jaki ma to wpływ na koszty OC?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
18 Marca 2020

Czy samochód, który nie jeździ musi mieć ważne badania techniczne? Czy jeśli stoi pod blokiem musimy je robić? Odpowiadamy dlaczego warto o nie zadbać. Jaki wpływ może mieć brak przeglądu na koszt ubezpieczenia OC?

Wszyscy wiemy, że za jazdę autem bez przeglądu grożą nam pewne nieprzyjemne konsekwencje. Oczywiście, jeśli ktoś nas "złapie".

Zacznijmy od określenia dwóch sytuacji, w których, pozornie, możemy myśleć o darowaniu sobie przeglądu.

Jeśli używamy auta sezonowo (np. kabriolet wiosną i latem) a badania kończą nam się na jesieni, możemy rozważać wstrzymanie się z przeglądem do początku kolejnego sezonu.

Naukowcy odkryli nową potencjalną metodę rozprzestrzeniania się koronawirusaNaukowcy odkryli nową potencjalną metodę rozprzestrzeniania się koronawirusaCzytaj dalej

Niestety aktualnie prawo nie przewiduje takich wyjątków. Niestety - mogliby na takim czasowym "wycofaniu z ruchu" skorzystać właściciele kamperów, motocykli czy kabrioletów. Aktualnie, jeśli nie posiadamy auta zabytkowego, musimy płacić ubezpieczenie OC za cały rok za każdy zarejestrowany pojazd.

Co w sytuacji, jeśli autem nie jeździmy? Zdarzają się sytuacje, w których auto stoi po kilka miesięcy. Choroba właściciela, oczekiwanie na trudnodostępne części niezbędne do naprawy samochodu potrafią unieruchomić auto na bardzo długi czas. Czy w takiej sytuacji możemy sobie odpuścić przegląd?

Jako właściciel auta mamy obowiązek dbać o ciągłość jego ubezpieczenia, musimy więc wykupić przynajmniej OC. Może się wydawać, że stojący pod domem samochód nie wzbudzi niczyjego zainteresowania. Niestety Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny posiada narzędzie, które analizuje bazę zarejestrowanych pojazdów. W związku z tym są w stanie zauważyć utratę ciągłości ubezpieczenia i się do nas w tej sprawie prędzej czy później zgłoszą.

Jeśli więc chcemy uniknąć kar za brak ubezpieczenia, musimy wykupić OC. To prowadzi do kolejnej smutnej informacji. Ubezpieczyciele znacznie podnoszą ceny ubezpieczenia, jeśli auto nie ma ważnego przeglądu.
Wniosek jest zatem prosty - auto musi mieć OC, a bez przeglądu zapłacimy za nie kosmiczną kwotę. Już tylko z tego powodu warto zadbać o aktualność badań technicznych.

Jeśli przeoczymy termin przeglądu, będziemy musieli dodatkowo dopłacić. To z kolei wymusza na nas pilnowania terminów.

Najkorzystniej zatem, z punktu widzenia kierowcy regularnie badać auto - takie rozwiązanie będzie po prostu najtańsze. Jeśli jednak nie zamierzamy ani jeździć, ani płacić dodatkowo za "nieruchomość" na parkingu... powinniśmy rozważyć sprzedaż.

Następny artykuł