Prawo jazdy
Źródło: zdrogi.pl

Nowe, ważne zmiany dla kierowców - Tym razem nam się spodobają

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
22 Czerwca 2020

Nowe przepisy mają znieść, np. obowiązek wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i naklejania jej na szybę.

Chodzi między innymi o zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy oraz możliwości zachowania dotychczasowego numeru rejestracyjnego.

19 czerwca odbyło się pierwsze czytanie projektu w Sejmie.

Okazuje się, że rząd planuje wprowadzić więcej zmian, niż początkowo zapowiadano. Tym razem kierowcy nie mają czego się obawiać.

Najbardziej rozpowszechnioną spośród nowości jest oczywiście e-Prawo jazdy, dzięki któremu nie będziemy musieli wozić ze sobą dokumentu. e-Prawo jazdy zwolni nas również z konieczności okazywania go podczas kontroli drogowej na terytorium całej Polski.
Wszelkie dane i uprawnienia danego kierowcy będą dostępne w centralnej ewidencji kierowców, z której korzystać będą funkcjonariusze.

„Jarek, czemu nie poleciałeś z bratem?„Jarek, czemu nie poleciałeś z bratem?". Kontrowersyjny manifest taksówkarzaCzytaj dalej

Kierowcy przy okazji otrzymają możliwość wglądu we własne dane, np. dotyczące własnego prawa jazdy czy aktualny stan punktów karnych.

Testy tego rozwiązania już trwają.

Kolejną ze zmian ma być możliwość zachowania starych tablic rejestracyjnych.

Ponadto, gdy w dowodzie rejestracyjnym zabraknie nam miejsca na kolejny termin badań technicznych, nie będziemy musieli wyrabiać nowego dokumentu. Dalej będziemy mieli taką możliwość, ale zależeć to będzie jedynie od nas.

Tragiczny wypadek dwóch BMW. Zginęły dwie młode osobyTragiczny wypadek dwóch BMW. Zginęły dwie młode osobyCzytaj dalej

Ponadto auto będziemy mogli zarejestrować tam, gdzie aktualnie mieszkamy. Nowe przepisy pozwala na rejestrację auta w miejscu stałego lub czasowego miejsca pobytu. Osoby z mniejszych miejscowości, które studiują i mieszkają w Warszawie, będą mogły dokonywać formalności w stołecznych urzędach.

Zmniejszyć się ma również liczba dokumentów (i opłat) związanych z rejestracją auta. Wszystko wskazuje, że tradycyjne rozwiązania powoli będą zastępowane przez cyfrowe odpowiedniki. Nowe przepisy mają bowiem znieść obowiązek wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i naklejania jej na szybę.

Skorzystają również osoby kupujące samochody prosto z salonu, jak i same salony. W ramach nowych przepisów dealer będzie miał możliwość zarejestrować samochód on-line.
Salon sprzedaży będzie mógł zarejestrować nowy pojazd w imieniu klienta, co zwolni kupującego z konieczności wizyty w starostwie.

Zobacz także:

1. Polska wprowadza unijne oznaczenia paliw. Koniec z „Pb” i „ON” na stacjach
2. Zdjęcia - Dramatyczny wypadek. Wziął nową Supre na jazdę testową. Wkrótce rozbił się na przydrożnym drzewie
3. Zdjęcia - Dramatyczny wypadek. Z impetem wbił się w drzewo, kompletnie niszcząc swój samochód. Nie potrzebował pomocy lekarskiej

Następny artykuł