Rafineria
Źródło: zdrogi.pl

Cena ropy spadła poniżej 0 - historyczny moment na amerykańskim rynku paliwowym

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
21 Kwietnia 2020

Gospodarka USA pozostaje w większości zamknięta ze względu na koronawirusa. Popyt na benzynę z rafinerii jest niewielki, a zbiorniki na zapasy ropy osiągają swoje limity pojemności.Producenci ropy z OPEC podali w czwartek, że popyt na surowiec spadnie do najniższego poziomu od 30 lat z powodu zamrożenia globalnej gospodarki w czasie epidemii koronawirusa.

Dalszy ciąg załamania cen ropy naftowej na amerykańskiej giełdzie paliw.

W poniedziałek cena kontraktów, które wygasają w maju spadła poniżej zera dolarów i w pewnym momencie wynosiła nawet minus 37 dolarów za baryłkę. Ujemna cena to bezprecedensowy przypadek w historii kontraktów na West Texas Intermediate.

Wszystko przez pandemię koronawirusa i spadające zapotrzebowanie na ropę oraz fakt, że maleje liczba miejsc, gdzie surowiec może być przechowywany.

Ceny ujemne oznaczają, dosłownie, że producenci są w stanie dopłacić do surowca, żeby ktokolwiek chciał go zakupić.

Problem polega na tym, że z powodu ogromnego spadku popytu magazyny są prawie pełne. Za około dwa tygodnie dostawa ropy do magazynów w USA może się po prostu stać niemożliwa.

Na Londyńskiej giełdzie ICE Futures Ropa Brent, która może być dostarczana drogą morską w dowolne miejsce na świecie, również staniała i jej wartość to około 26,15 dolara za baryłkę - jest to spadek o niecałe 7 procent.
Czerwcowy kontrakt na ropę WTI (czyli tą, której cena aktualnie spadła poniżej zera) również notował spadki o 16 procent do 20 dolarów za baryłkę. Kontrakt na lipiec to, na chwilę obecną, 28 dolarów.

Gospodarka USA pozostaje w większości zamknięta ze względu na koronawirusa. Popyt na benzynę z rafinerii jest niewielki, a zbiorniki na zapasy ropy osiągają swoje limity pojemności.

Producenci ropy z OPEC podali w czwartek, że popyt na surowiec spadnie do najniższego poziomu od 30 lat z powodu zamrożenia globalnej gospodarki w czasie epidemii koronawirusa.

Następny artykuł