Rafineria
Źródło: wikipedia

Ropa naftowa najtańsza od 21 lat. Nadchodzą kolejne spadki

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
20 Kwietnia 2020

Pandemia koronawirusa drastycznie wpływa na całą gospodarkę. Wiele gałęzi przemysłu nie działa w ogóle, pozamykane są punkty usługowe, turystyka, a wiele firm stoi na krawędzi upadku.

Ropa naftowa najtańsza od 21 lat. Gospodarka kuleje.

Od pewnego czasu ceny ropy biją kolejne rekordy - gdy wydaje nam się, że to koniec spadków, paliwo dalej tanieje. Aktualnie ropa WTI zanotowała najniższą cenę od 1999 roku, czyli przeszło 20 lat!

Pandemia koronawirusa drastycznie wpływa na całą gospodarkę. Wiele gałęzi przemysłu nie działa w ogóle, pozamykane są punkty usługowe, turystyka, a wiele firm stoi na krawędzi upadku. Cały ten paraliż przekłada się bezpośrednio na niskie zapotrzebowanie na ropę naftową. „Klienci indywidualni”, czyli my, również zużywamy jej znacznie mniej niż zazwyczaj.

Doprowadziło to do tego, że dzisiejsze notowania ropy naftowej West TexasIntermediate były najniższe od 21 lat. Za baryłkę wystarczyło zapłacić tylko 15,65 dolara.

Tendencja ta będzie się dalej rozwijać przez kolejne miesiące. Średnioroczny poziom wydobycia w 2020 roku będzie przewyższał przeciętną produkcję z poprzedniego roku.

Kryzys doskwiera całej branży naftowej. Świadczy o tym zmniejsza do 50 procent kapitalizacja takich kolosów jak Saudi Aramco, BP czy Shell. W rafineriach surowca przerabiane jest mniej ze względu na mniejsze zapotrzebowanie. W związku z tym nie ma „co zrobić” z wydobywanym surowcem.

Następny artykuł