Wydział komunikacji Warszawa Ursus
Źródło: https://www.google.com/maps/

Czy prawo jazdy muszę odebrać osobiście? Wszystkie informacje

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
18 Marca 2020

Prawo jazdy to jeden z najbardziej wyczekiwanych dokumentów w życiu każdego dorosłego człowieka. Co zrobić jeśli jednak nie mamy możliwości odebrać go samodzielnie? Podpowiadamy.

Moment odbioru prawa jazdy przez wielu jest jedną z najbardziej wyczekiwanych chwil w życiu.

Osoby pasjonujące się motoryzacją potrafią latami odliczać do dnia, w którym pierwszy raz legalnie będą mogły wsiąść za kółko i samodzielnie, bez instruktora u boku, wyjechać na drogi. Osobiście uważamy, że „prawko” najlepiej odebrać osobiście - sprawi to najwięcej radości.

Pamiętajmy, że zdany egzamin praktyczny nie oznacza jeszcze, że nasze prawo jazdy jest już do odbioru ( tym bardziej nie zakładajmy, że możemy już legalnie wyjechać na ulice! ).

W pierwszej kolejności egzaminator uaktualni nasz profil w systemach teleinformatycznych - dopiero po zamieszczeniu informacji o zdanym egzaminie możemy złożyć wniosek o wydanie dokumentu. W tym celu najlepiej udać się do urzędu i uregulować kwotę 100 zł 50 gr Jest to bardzo ważne - jeśli nie wyrazimy chęci otrzymania dokumentu, będziemy czekać w nieskończoność. Dlaczego?

Ponieważ, np. możemy być w trakcie robienia uprawnień na kategorię A i B. Gdyby „prawko” było przygotowywane automatycznie po zdaniu egzaminu, moglibyśmy się spotkać z problemem, w którym na dokumencie mamy zaznaczone uprawnienia tylko na jedną kategorię. Kandydat na kierowcę musi się więc wstrzymać z wnioskiem o wydanie dokumentu, do czasu aż zda egzaminy praktyczne na obie kategorie.

Jeśli zdecydujemy się na wysyłkę dokumentu pocztą, narażamy się na niepotrzebny stres. Wszak ile można czekać. Kiedy dojdzie? Czy już wysłali? Czy jest w skrzynce? Ta niepewność może wykończyć.
Co, jeśli jednak nie możemy tego zrobić samodzielnie? Możliwości są dwie. Wspomniana wcześniej wysyłka pocztą ( a przy tym nikła, ale jednak realna szansa zagubienia listu ) lub upoważnienie innej osoby do odbioru dokumentu w wydziale komunikacji.

Kogo można i ile to kosztuje?

Jeśli upoważniamy osobę blisko spokrewnioną, wystarczy napisać upoważnienie. W praktyce dziadkowie, rodzice, rodzeństwo, dzieci, wnuki lub małżonek/małżonka z takim dokumentem może bezpłatnie odebrać nasze prawo jazdy. Jeśli jednak nie możemy poprosić rodziny, wciąż możemy upoważnić kogoś innego. W tym wypadku jednak będziemy musieli uiścić opłatę skarbową do wydziału komunikacji. Koszt to 17 zł - wystarczy dołączyć potwierdzenie dokonania wpłaty do upoważnienia.

Tak więc niekoniecznie musimy stawić się osobiście w urzędzie w celu odbioru dokumentu. Pytanie tylko, czy chcemy pozbawić się tej radości? Uważamy, że kilka miesięcy kursów, stresu, egzaminów i lata oczekiwania wynagradzane są właśnie w momencie odbioru świeżutkiego, lśniącego i pachnącego nowością dokumentu.

Następny artykuł