Rowerzysta w tunelu
Źródło: zdrogi.pl

Wideo - Rowerem bez świateł i z dzieckiem w przyczepce wjechał do tunelu pod Martwą Wisłą

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
19 Czerwca 2020

Mężczyźnie grozi mandat karny, ale zdecydowanie poważniejsze konsekwencje byłyby w przypadku, kiedy pojazd jadący ze znaczną prędkością uderzyłby w przyczepkę rowerową.

Rowerzysta z dzieckiem w przyczepce, mimo powszechnego zakazu, wjechał do tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku.

Z głośników operator od razu wydał komunikat: „Zakaz ruchu rowerów, proszę opuścić tunel". Niestety mężczyzna nie był jednak już w stanie zawrócić i przejechał na drugą stronę.
- Jazda rowerem w tunelu jest bardzo niebezpieczna - przypominają pracownicy gdańskiego ZDiZ (Zarządu Dróg i Zieleni).

Sytuacja miała miejsce we wtorek po godzinie 11. Do tunelu pod Martwą Wisłą wjechał rowerzysta z małym dzieckiem w przyczepce.

Jak się potem okazało, był to turysta z Wrocławia. Gdański ZDiZ udostępnił nagranie z monitoringu na portalu społecznościowym. Widzimy na nim, jak rozpędzone samochody muszą zjeżdżać na bok, aby ominąć rowerzystę z dziecięcą przyczepką.

„W momencie, gdy dyspozytorzy włączyli komunikat głosowy 'Zakaz ruchu rowerów, proszę opuścić tunel', wrocławianin nie był już w stanie bezpiecznie zawrócić i przejechał na drugą stronę tunelu” - czytamy w komunikacie ZDiZ.

Zaatakował funkcjonariuszki i zbiegł w kajdankach. Policja szuka kierowcy motocyklaZaatakował funkcjonariuszki i zbiegł w kajdankach. Policja szuka kierowcy motocyklaCzytaj dalej

Warto też pamiętać, że " [...] ciąg powietrza przejeżdżającego tira, który w przeciwieństwie do otwartej przestrzeni nie może się rozejść na boki, wytwarza duże ciśnienia i może wywrócić rowerzystę".

Sama sytuacja byłaby już skrajnie nie bezpieczna, gdyby mężczyzna jechał sam. Tymczasem w przyczepce wiózł również dziecko.

Policja nie otrzymała żadnego zgłoszenia. Film został jednak udostępniony w mediach społecznościowych, więc prawdopodobnie funkcjonariusze zajęli się sprawą.

Komisarz Joanna Skrent z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku informuje, że " [...] Film z tego zdarzenia został już przekazany do Wydziału ds. Przestępstw w Ruchu Drogowym i Wykroczeń Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i tam zostały już wprowadzone czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie.

Mężczyźnie grozi mandat karny, ale zdecydowanie poważniejsze konsekwencje byłyby w przypadku, kiedy pojazd jadący ze znaczną prędkością uderzyłby w przyczepkę rowerową.

Zarząd Dróg i Zieleni w tym roku odnotował już kilka sytuacji wjazdu rowerzystów do tunelu. „Apelujemy o bezwzględne przestrzeganie zakazu ruchu rowerów w tunelu pod Martwą Wisłą. Ta sytuacja skończyła się na dużym strachu, nasi dyspozytorzy bezpiecznie odprowadzili rowerzystę i przestraszone dziecko na przystanek autobusowy” - podsumowali pracownicy ZDiZ.

Zobacz także:

1. Piraci drogowi muszą się mieć na baczności. Tak mocnych i szybkich aut grupa Speed jeszcze nie miała
2. Zdjęcia - Dramatyczny wypadek. Wziął nową Supre na jazdę testową. Wkrótce rozbił się na przydrożnym drzewie
3. Nie uwierzysz. To auto ma 16 cylindrów, 16.4 litra pojemności i 900 KM

Następny artykuł