Ceny Paliw w Polsce w 2000 roku
Źródło: Wykop.pl

Benzyna i olej napędowy za niecałe 2,50 zł. Aż chce się wracać

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
17 Lipca 2020

... wspomnieniami. Tak bowiem wyglądały ceny na stacjach paliw w 2000 roku. Jak wygląda motoryzacja z perspektywy 20 lat?

Koszmarny wypadek pod Radomiem. Z BMW nic nie zostałoKoszmarny wypadek pod Radomiem. Z BMW nic nie zostałoCzytaj dalej

Przypomnijmy, że niemal ćwierć wieku temu mogliśmy zatankować litr benzyny do swojego auta za niecałe 2,50 zł. To niemal dwukrotnie mniej niż teraz.

Do czego „laliśmy” w tamtych czasach? Tu się nic nie zmieniło. Polacy w większości też jeździli kilkunastoletnimi autami. A czym jeździli ci zamożniejsi, którzy mogli pozwolić sobie na funkiel nówkę?

Cofnijmy się w czasie do Polski z lat 2000.

Alfa Romeo 147Alfa Romeo 147
Materiały Prasowe

W momencie debiutu zachwycała swoim wyglądem. Wyróżniała się na tle innych aut, co doskonale widać na przykładzie innych premier. Nie będzie to artykuł jedynie o autach. Przypomnijmy sobie, jak kiedyś to było.

Bo kiedyś to były czasy, a tera to już nie ma czasów. W tamtych latach Alfa Romeo oferowała aż pięć modeli!

Teraz byłoby to nie do pomyślenia. Kiedyś to kurła było...

Daewoo TacumaDaewoo Tacuma
Materiały Prasowe

Daewoo - kultowa polska/niepolska marka samochodów osobowych. Koreańskie produkty składane przez FSO święciły tryumfy na listach sprzedaży. Ciężko powiedzieć czy sukces zawdzięczały korzystnej relacji jakość/cena, czy temu, że były „polskie" (bo składane u nas). Marka niestety nie przetrwała i opuściła kraj nad Wisłą. Pamięć o niej pielęgnują niezniszczalne Lanosy, magnetowidy i wieże stereo, które nie chcą przestać działać.

Wideo - Skoda Fabia stoczyła się ze wzgórza wprost na wczasowiczówWideo - Skoda Fabia stoczyła się ze wzgórza wprost na wczasowiczówCzytaj dalej

Reprezentacja Polski 2000Reprezentacja Polski 2000
Materiały Prasowe

W 2000 roku też w barwach reprezentacji Polski występował mąż Małgorzaty Majdan-Rozenek, czyli "Radzio" Majdan. Ciężko sięgnąć pamięcią do czasów, gdy znany był (może nie głównie, ale przynajmniej również) ze swojej działalności sportowej. Dla czytających Pań zamieszczamy zdjęcie młodego Radosława wraz z partnerującymi piłkarzami. Oczywiście wszyscy pamiętają, że w reprezentacji pierwsze skrzypce w tamtych czasach grał Jerzy Dudek. Historia jednak ich rozliczyła - Pan Jerzy uśmiecha się do nas z napojów izotonicznych, Pan Radosław ze stron głównych większości krajowych portali plotkarskich. I kto jest teraz górą?

Ford Mondeo MKIIFord Mondeo MKII
Materiały Prasowe

W latach „dwutysięcznych” debiutował też Ford Mondeo drugiej generacji (która de facto była głębokim liftingiem pierwszej). Dzielimy się tą informacją, bo „Mondziaka” bez rdzy można obejrzeć już jedynie na obrazkach.

Spójrz na Forda Mondeo.
A teraz na Alfę Romeo.
Jeszcze raz na Mondeo i na Romeo.
Siedzę na koniu.

Przykład Forda udowadnia, że nie każdy projekt starzeje się identycznie. Czas był zdecydowanie łaskawszy dla produktu z Włoch.

Za to porównanie nie zapłacił mi nikt z koncernu FCA. Zrobiłem to z sentymentu do Alfy. A wszystko to... bo Ciebie kocham!

Zobacz także:

1. Koszmarny wypadek pod Radomiem. Z BMW nic nie zostało
2. Wideo - Zmasowany atak indyków - Zwierzęta grasują na DK 11. Uciekły z transportu
3. Kierowcy miejcie się na baczności. Policja zakupi kilkaset nowych radiowozów. Dostawy już w tym roku
4. Groźny wypadek gwiazdy „M jak Miłość” - Aktorka skasowała całe auto
5. Wideo - Niezwykle dramatyczny wypadek na autostradzie A1. Samochód mocno dachował po staranowaniu przez ciężarówkę
6. Kierowcy Arrivy skarżą się na warunki pracy. Zdradzają umowy, potrącenia i stawki

Co jeszcze ciekawego spotkało nas 20 lat temu? Spokojnie, zaraz się rozkręcę.

Chłopaki nie płacząChłopaki nie płaczą
kadr z filmu: "Chłopaki nie płaczą" . reż. Olaf Lubaszenko

Zadebiutowała jedna z kultowych polskich komedii, czyli „Chłopaki nie płaczą”, która na stałe wzbogaciła „obowiązkowy zestaw cytatów” każdego Polaka. Perełkami z filmu mogliśmy dzielić się, korzystając z jedynego słusznego komunikatora - Gadu-Gadu. Gdy akurat nie siedzieliśmy na „niewidocznym" mogliśmy wrzucać statusy opisujące, np. co właśnie jemy. I to lata przed Facebookiem!

Gdy nie mieliśmy dostępu do internetu (tak, w 2000 roku było realne ryzyko "odcięcia od sieci") mogliśmy zadzwonić do znajomych z legendarnej Nokii 3310.

A teraz jeszcze raz przypomnijmy ceny paliw. Niech doszczętnie zrujnują wam piątek i sprawią, że dziś wieczorem będziecie pić na smutno (i w samotności - bo koronawirus). I jak? Czujecie się staro?

Ceny Paliw w Polsce w 2000 rokuCeny Paliw w Polsce w 2000 roku

Wideo – Nietypowy wypadek. Driftujący traktorzysta siał spustoszenie na jednej z drógWideo – Nietypowy wypadek. Driftujący traktorzysta siał spustoszenie na jednej z drógCzytaj dalej

Następny artykuł