Samochód zimą
Źródło: Photo by Erik Mclean on Unsplash

Odpalony samochód na postoju? Co na to przepisy ruchu drogowego?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
18 Marca 2020

Co jeśli zimą chcemy odśnieżyć auto i, w międzyczasie, je nagrzać? Czy jest to legalne? Czy coś za to grozi? Zdradzamy co na to przepisy ruchu drogowego!

Przepisy ruchu drogowego mowią wprost - zabrania się pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na dłużej niż jedną minutę.

Nie ma absolutnie żadnego znaczenia, czy pojazd z włączonym silnikiem jest zaparkowany na prywatnej posesji, czy w miejscu publicznym.

Tak więc w świetle przepisów absolutnie nie ma podstaw do tego, by zostawić odpalone auto w trakcie rozmowy z sąsiadem. Wyjątkiem są "postoje" wynikające z sytuacji na drodze. Zatem w korku jak najbardziej jest to zgodne z przepisami. W wyjątkowych okolicznościach możemy pozostawić zatem włączony silnik - w żadnych jednak nie możemy oddalić się od uruchomionego auta.

Zimą więc,w trakcie odśnieżania, nie powinniśmy więc absolutnie uruchamiać silnika. Za oddalenie się od samochodu z włączonym silnikiem przewidywany jest mandat wysokości 50 złotych. Pozostawienie pracującego silnika podczas postoju w obszarze zabudowanym to 100 złotych, a jeśli trafi się policjant w złym nastroju, możemy otrzymać mandat za powodowanie hałasu w wysokości 300 złotych.

Przepisy ruchu drogowego dotyczą też niewłaściwie odśnieżonego auta.

Za wyruszenie w drogę ośnieżonym samochodem grozi nam mandat w wysokości nawet 500 zł - najrozsądniej więc odśnieżyć w miarę możliwości bez "odpalania auta".
Tak, więc jeśli nie jesteśmy właśnie "w drodze" silnik powinien być zgaszony.

Przypominamy,że przepisy obowiązują także na prywatnej posesji - teoretycznie, więc jeśli mamy nieuprzejmych sąsiadów, możemy otrzymać mandat w trakcie naprawy auta przy uruchomionym silniku. Pamiętajmy o tym.

Następny artykuł