Młody kierowca
Źródło: Photo by Tarutoa on Unsplash

Czy egzamin na prawo jazdy jest trudny? Odpowiadamy

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
17 Marca 2020

Czy trudno jest zdać upragniony egzamin na prawo jazdy? Podpowiadamy młodym kierowcom czego się mogą spodziewać.

Zacznijmy od tego, że egzamin składa się z dwóch elementów.

Nim wsiądziemy z egzaminatorem za kółko, musimy, w pierwszej kolejności, wykazać się znajomością przepisów oraz wiedzą na temat pojazdu, zasad panujących na drogach, pierwszej pomocy, etc.

Po zdanym egzaminie teoretycznym, który mamy pół roku na zdanie egzaminu praktycznego. Wtedy tak naprawdę zaczynają się dla wielu schody. O ile pytań i odpowiedzi można wyuczyć się „na blachę”, o tyle za kółkiem jesteśmy oceniani, m.in. za umiejętności.

Samo to, że potrafimy sprawnie poruszać się autem, nie wystarczy. Musimy bowiem, jadąc analizować sytuację na drodze i na bieżąco na nią reagować. Każdy z nas może wiedzieć, w jaki sposób zaparkować równoległe, ale nie każdy będzie w stanie wcielić to w życie. Ta świadomość dodatkowo potrafi sparaliżować. Wszyscy chyba znamy kogoś, kto „oblał prawko” popełniając jakiś prosty błąd. Wielu instruktorów jazdy jasno też mówi, że uczą „jak zdać prawo jazdy”, a nie jak jeździć. W idealnym świecie bowiem każdy kierowca zatrzymywałby się przed zieloną strzałką do warunkowego skrętu. W realnym nikt praktycznie tego nie robi. Osobom, które, np. poruszają się już po ulicach skuterem lub autem na kategorii B1 dodatkową trudność może sprawiać konieczność porzucenia właśnie takich przyzwyczajeń.

Egzamin na prawo jazdy jest trudny ( w Polsce nawet jeden z trudniejszych w Europie ) - ale to bardzo dobrze. Wszystkim nam zależy bowiem na tym, by na ulicach nikt nie stwarzał zagrożenia dla siebie i innych użytkowników drogi. Oczywiście i na trudny egzamin są metody. Jedni będą próbowali do skutku ( a potem nadal „zieloni” wyjadą na ulicę ). Drudzy pojadą do mniejszej miejscowości z jednym „rondem” i dwoma skrzyżowaniami.

Wszystkim nam życzymy by ci, którzy poszli na łatwiznę, z czasem doszlifowali swoje umiejętności w praktyce i stali się pełnoprawnymi kierowcami.

Pamiętajmy, że prowadząc auto, bierzemy na siebie ogromną odpowiedzialność - brak umiejętności lub nieznajomość przepisów może prowadzić do katastrofy.

Strona główna