Czołg
Źródło: Photo by Tomas Kypet on Unsplash

Motoryzacyjne ciekawostki, czyli czy czołg ma kluczyk?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
18 Marca 2020

Czołgi to pojazdy mechaniczne więc wszystko wskazywałoby na to, że klucze są niezbędne do ich uruchomienia. Co jednak, gdy wróg zaatakuje nagle a my zgubiliśmy klucze? Jeśli lubicie motoryzacyjne ciekawostki - ta was zaskoczy.

Czołg - maszyna stworzona z myślą o wykorzystaniu jej w działaniach wojennych. Wojna ma to do tego, że często przewidzieć co przyniesie następnego dnia.

Pojazdy muszą być zatem gotowe do "akcji" w każdej chwili. Jak użyteczny byłby czołg, gdyby ktoś zgubił do niego klucze? Niezbyt

Oto kolejna, totalnie niepotrzebna wam wiedza z cyklu "motoryzacyjne ciekawostki". Enjoy!

A pozostawiony sam sobie mógłby zostać przejęty przez "wroga". Osłabianie swojej siły ognia i potencjalne przekazanie broni przeciwnikowi to chyba ostatnia rzecz, którą chcielibyśmy zrobić w trakcie prowadzenia działań wojennych.

W związku z tym, by uruchomić czołg,nie potrzebujemy kluczy. Musimy za to wykonać skomplikowaną procedurę polegającą, np. na włączeniu zasilania cewki zapłonowej, włączeniu rozrusznika i uruchomieniu startera silnika. Teoretycznie więc po dostaniu się do czołgu każdy powinien być w stanie go uruchomić i nim odjechać. Dlatego, jeśli jakiś pojazd opuszcza bazę, zawsze w środku pozostaje przynajmniej jeden członek załogi.

Czy zatem czołg posiada kluczyki? Tak, ale są one uniwersalne i pozwalają otworzyć właz do czołgu. Dzięki temu, że są identyczne, można nimi otworzyć każdy pojazd,jednocześnie uniemożliwiając wejście osobom postronnym.
Do odpalenia pojazdu wystarczy znać procedurę i przełączyć odpowiednie przełączniki.

Co ciekawe - większość pojazdów wojskowych pozbawionych jest kluczy. Jak wspominaliśmy na początku - w przypadku nagłej sytuacji żołnierze muszą być w stanie szybko uruchomić pojazdy i być gotowi do przemieszczenia się/walki. Poszukiwanie zagubionych kluczy jest czymś, co drastycznie pogorszyłoby sytuację w przypadku, np. ataku wroga.

Tak więc czołgi mają klucze, ale tylko po to, by się do nich dostać. Do odpalenia pojazdu nie są one niezbędne - czy jest to zaskakujące? W pierwszej kolejności tak... ale po głębszym zastanowieniu ma to sens.

Takie motoryzacyjne ciekawostki lubimy!

Następny artykuł