Flota policji
Źródło: zdorig.pl

Wielkie zakupy Polskiej Policji - Ponad 600 nowych radiowozów

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
16 Czerwca 2020

Jeszcze w tym roku policjanci wzbogacą się o kilkaset nowych radiowozów oznakowanych i nieoznakowanych.

Na liście zakupów funkcjonariusz znalazły się nie tylko tradycyjne kombi z silnikami spalinowymi, ale także modele elektryczne i hybrydowe oraz crossovery, SUV-y oraz auta opancerzone.
Policyjną flotę zasilą również nowe autobusy i ciężarówka.

W ramach jednego z przetargów policja kupi także nieoznakowane, skrycie opancerzone auta terenowe.

Zakupy będą imponująco duże. W ciągu najbliższych miesięcy polska policja kupi ponad 600 nowych samochodów. Wszystko w ramach kilkunastu przetargów, które ogłosi nie tylko Komenda Główna Policji, ale także poszczególne komendy wojewódzkie.

Wideo - Eksplozja cysterny z LPG. Wyleciała w powietrze. 19 osób zginęłoWideo - Eksplozja cysterny z LPG. Wyleciała w powietrze. 19 osób zginęłoCzytaj dalej

Jedną z najdłuższych list przygotowała Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu. Planowany jest zakup 112 sztuk oznakowanych radiowozów (a opcjonalnie nawet 15 dodatkowych) i jednego nieoznakowanego. Pojazdy te trafią nie tylko do Radomia, ale także do komend w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie oraz we Wrocławiu.

Pojazdy te będą wykorzystywane patrolowania, interwencji oraz kontroli pojazdów.

Opole w imieniu kilkunastu jednostek z całego kraju kupi 100 nieoznakowanych radiowozów (z możliwością powiększenia zamówienia o kolejne 45) z benzynowymi silnikami o pojemności powyżej 1,35 l i mocy ponad 135 KM.
Komenda Główna planuje zakupić 100 sztuk pojazdów w wersji nadwoziowej kombi-van z 4-cylindrowym silnikiem (benzyną lub dieslem) o mocy nie mniejszej 115 KM.

112 aut zamówione zostanie w nadwoziu typu kombi o długość co najmniej 4,5 m, czterocylindrowy silnik benzynowy o pojemności powyżej 1,35 l i mocy ponad 135 KM.

Nieoznakowany radiowóz musi posiadać nadwozie typu liftback lub sedan, rozstaw osi 2,8 m oraz napęd hybrydowy.

Kolejne przetargi na ponad 100 radiowozów każdy ogłosiły Komenda Główna Policji oraz Komenda Wojewódzka w Opolu.

Nowe przepisy ruchu drogowego jednak nie wejdą w życie 1 lipcaNowe przepisy ruchu drogowego jednak nie wejdą w życie 1 lipcaCzytaj dalej

Kolejne 20 sztuk kombi-vanów planuje zakupić komenda z Poznania (auta do kontroli drogowej oraz do przewozu psów zostaną dostarczone przez dealerów ze Śląska).

Olsztyn zainwestuje w aż 90 nieoznakowanych radiowozów kompaktowych z silnikami benzynowymi o mocy nie mniejszej niż 129 KM.
Dodatkowo flotę zasilić ma nieoznakowany samochód terenowy.

Auta terenowe mają otrzymać również policjanci z Łodzi.

W ramach ogłoszonego przetargu policja planuje zakup 74 aut typu SUV (26 w opcji) z benzynowymi silnikami o mocy powyżej 135 KM.

Na liście znajdziemy nieoznakowane auta typu kombi, crossovery lub SUV-y (20 sztuk dla Bydgoszczy i 4 w opcji), hybrydowe kombi (25 aut dla Krakowa), radiowozy elektryczne (4 sztuki dla Wrocławia) oraz nieoznakowane i skrycie opancerzone osobowe auta terenowe.

Policja w tym roku planuje również zakup 2 autokarów turystycznych firmy Man oraz ciężarówkę pomocy drogowej.

Zobacz także:

1. Piraci drogowi muszą się mieć na baczności. Tak mocnych i szybkich aut grupa Speed jeszcze nie miała
2. Zdjęcia - Dramatyczny wypadek. Wziął nową Supre na jazdę testową. Wkrótce rozbił się na przydrożnym drzewie
3. Wideo - Dramatyczny wypadek. Przeleciał przez rondo. Szaleńczy rajd skończył się tragicznie

Następny artykuł