Wypadek
Źródło: zdrogi.pl

Polskie, Rumuńskie i Bułgarskie drogi są jednymi z najniebezpieczniejszych w Unii

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
16 Czerwca 2020

W najbezpieczniejszych państwach ginie prawie cztery razy mniej osób niż u nas.

Uwielbiana przez wszystkich Komisja Europejska dokonała wstępnej oceny poziomu bezpieczeństwa drogowego w krajach Unii w 2019 roku.
Na początek dobre wieści - na europejskich drogach jest coraz bezpieczniej.

Teraz te złe - jednym z krajów, w którym w wypadkach drogowych ginie najwięcej osób jest Polska.

Więcej ofiar śmiertelnych w przeliczeniu na milion obywateli odnotowano tylko w Bułgarii i Rumunii. Tak. Bułgarii i Rumunii.

W tych państwach w 2019 r. zginęło 89 i 96 osób na milion. W Polsce ten przelicznik wynosi nieznacznie mniej, bo 77 osób na mln mieszkańców.

Wideo - 18-letni kierowca z premedytacją potrącił rowerzystówWideo - 18-letni kierowca z premedytacją potrącił rowerzystówCzytaj dalej

Średnia w krajach Unii to 51 ofiar śmiertelnych na milion mieszkańców. Gdyby do zestawienia nie brać trzech najniebezpieczniejszych państw wynosiłaby ona... 44 osoby na milion obywateli. To tylko pokazuje, jak znacząco podnosimy średnią dla krajów Unii.

W najbezpieczniejszych państwach ginie prawie cztery razy mniej osób niż u nas.

Najbezpieczniejszymi krajami dla użytkowników dróg jest Szwecja (22 ofiary na milion mieszkańców) i Irlandia (29 ofiar/mln).

„Wyeliminowanie wypadków z ofiarami śmiertelnymi i poważnymi obrażeniami na europejskich drogach do 2050 r. - oto nasz cel. Chcemy, aby do 2030 r. na drogach ginęło o 50 proc. mniej ludzi i aby o 50 proc. mniej odnosiło poważne obrażenia. Wiemy, że to możliwe. Liczba śmiertelnych wypadków drogowych w UE udało się już znacznie ograniczyć, ale w ostatnich latach ten postęp wyhamował. Ponadto dysproporcje między poszczególnymi państwami nadal są ogromne. Nasz cel można osiągnąć tylko dzięki połączeniu właściwych przepisów prawnych, odpowiedniego finansowania, norm dla pojazdów i infrastruktury, cyfryzacji oraz wymiany najlepszych praktyk” - podsumowała wyniki analizy komisarz ds. transportu, Adina Vălean.

Nie zmienia to jednak faktu, że to Europa ma najbezpieczniejsze drogi na świecie. Zgodnie ze wstępnymi danymi za rok 2019 r. w wypadkach drogowych zginęło 22,8 tys. osób.

Japońskie miasto jako pierwsze zakazuje korzystania ze smartphonów przez pieszychJapońskie miasto jako pierwsze zakazuje korzystania ze smartphonów przez pieszychCzytaj dalej

Oznacza to poprawę o 23% w stosunku do 2010.

KE szacuje, że na każdą osobę, która ginie w wypadku drogowym, przypada kolejnych pięć z obrażeniami, których konsekwencje towarzyszą do końca życia.
Koszty wypadków drogowych szacowane są na ok. 280 mld euro, czyli ok. 2 proc. unijnego PKB.

Liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych na milion mieszkańców (dane wstępne za 2019 r.)

Śmiertelność na drogach UE

Zobacz także:

1. Piraci drogowi muszą się mieć na baczności. Tak mocnych i szybkich aut grupa Speed jeszcze nie miała
2. Zdjęcia - Dramatyczny wypadek. Wziął nową Supre na jazdę testową. Wkrótce rozbił się na przydrożnym drzewie
3. Wideo - Dramatyczny wypadek. Przeleciał przez rondo. Szaleńczy rajd skończył się tragicznie

Następny artykuł