Klimatyzacja w aucie
Źródło: zdrogi.pl

Nawet 450 zł kary za korzystanie z klimatyzacji. Zdradzamy jak uniknąć mandatów

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
16 Czerwca 2020

Warto pamiętać przy tym o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą uniknąć mandatu.

Mamy czerwiec i coraz większe upały, które zachęcają do tego, żeby mocno schładzać wnętrze samochodu.

Warto pamiętać przy tym o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą uniknąć mandatu.

Wszystko wynika z art. 60 ust. 2 pkt 3, ustawy Prawo o ruchu drogowym. Chodzi tu o zakaz „pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze”.

Mandat za pozostawienie pracującego auta w takiej sytuacji wynosi 100 zł.

Piraci drogowi muszą się mieć na baczności. Tak mocnych i szybkich aut grupa Speed jeszcze nie miałaPiraci drogowi muszą się mieć na baczności. Tak mocnych i szybkich aut grupa Speed jeszcze nie miałaCzytaj dalej

Należy pamiętać, że taki postój nie powinien trwać dłużej niż minutę.

To jednak niejedyna kara, jaka nam grozi, jeśli pozostawimy auto z włączoną klimatyzacją. Zgodnie z przepisami za oddalenie się kierującego od pojazdu, gdy silnik jest uruchomiony, możemy otrzymać mandat w wysokości 50 zł.

Co więcej, jeśli funkcjonariusz uzna, że pojazd jest używany „w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem” możemy otrzymać kolejny mandat, którego wysokość wynosi 300 zł.

Jeśli więc trafi nam się policjant w „złym nastroju”, możemy zgarnąć „jackpot” w postaci 450 zł...

Oczywiście chłodzenie wnętrza samochodu jest niezwykle ważne. Odpowiednia temperatura w aucie to nie tylko komfort podróży, ale i bezpieczeństwo. W ciągu zaledwie godziny, gdy temperatura otoczenia wynosi 35 stopni, wnętrze zaparkowanego w pełnym słońcu samochodu może się nagrzać nawet do 47 stopni.

Są jednak elementy wnętrza, które mogą w tym samym czasie osiągnąć jeszcze wyższą temperaturę. Fotele 51 stopni Celsjusza, kierownica 53 stopnie, a deska rozdzielcza nawet 69 stopni.
W tej samej sytuacji, ale gdy auto stoi w cieniu, wnętrze osiągnie temperaturę 38 stopni, deska rozdzielcza 48 stopni, kierownica 42 stopnie, a fotele 41 stopni.

Różnica jest więc znaczna.

Wideo - Eksplozja cysterny z LPG. Wyleciała w powietrze. 19 osób zginęłoWideo - Eksplozja cysterny z LPG. Wyleciała w powietrze. 19 osób zginęłoCzytaj dalej

Jak zatem szybko schłodzić wnętrze auta i nie ryzykować przy tym mandatem?

Najprostszy trik polega na wypchnięciu gorącego powietrza z wnętrza samochodu. Najłatwiej w tym celu otworzyć okno od strony kierowcy, a następnie drzwi pasażera z przodu. Następnie wystarczy drzwi kilkukrotnie otworzyć i zamknąć. W ten sposób wypchniemy gorące powietrze z wnętrza auta przez uchylone okno, a wepchniemy chłodniejsze o temperaturze otoczenia.

W ten sposób znacznie też zaoszczędzimy pracy układowi klimatyzacji, co powinno wydłużyć jego żywotność. Dodatkowo zaoszczędzimy na paliwie i... mandatach.

Zobacz także:

1. Piraci drogowi muszą się mieć na baczności. Tak mocnych i szybkich aut grupa Speed jeszcze nie miała
2. Zdjęcia - Dramatyczny wypadek. Wziął nową Supre na jazdę testową. Wkrótce rozbił się na przydrożnym drzewie
3. Wideo - Dramatyczny wypadek. Przeleciał przez rondo. Szaleńczy rajd skończył się tragicznie

Następny artykuł