Aurus Senat
Źródło: zdrogi.pl

Czym jeżdżą głowy Państw? Nie wszyscy mogą postawić na ojczystą markę

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
19 Marca 2020

Przedstawiamy listę kilku samochodów, którymi poruszają się przywódcy Państw. Nie zawsze są to samochody dostępne dla przeciętnego użytkownika.

Czym jeżdżą głowy Państw? Nie wszyscy mogą postawić na ojczystą markę.

Przywódcy państw w poszukiwaniu idealnego środka transportu zazwyczaj muszą brać pod uwagę kilka czynników. Wiele wskazuje na to, że auto powinno być, przede wszystkim, produktem wyprodukowanym w rządzonym kraju. Ma to sens - głowa Państwa podkreśla w ten sposób "Nasze produkty są najlepsze" i wspiera krajowy przemysł. Nie w każdym kraju jednak produkowane są dość prestiżowe auta.

Na przykład Dacia nie posiada w swojej gamie modelu, którym godnie mógłby podróżować prezydent Rumunii. Polska tymczasem nie produkuje nic...

Czym zatem na przykład jeżdżą przywódcy innych państw?

Hyundai Equus9. Moon Jae-In - Korea Południowa - Hyundai Equus
Prezydent Korei Południowej jeździ zmodyfikowanym Hyundai Equus. Wierzcie lub nie, to pierwszy samochód wyprodukowany w Korei, który służy jako transport dla przywódcy Korei Południowej. Poprzednicy jeździli w Mercedes-Benzach i BMW.

DS7 Crossback Emmanuel Macron

8. Emmanuel Macron - DS 7 Crossback
Podczas inauguracji w 2017 roku francuski prezydent Emmanuel Macron zerwał z tradycją, stając się pierwszym liderem w historii kraju, który jeździł SUV-em. Samochód jest produkowany przez DS, spółkę należącą do PSA. Ten konkretnie egzemplarz jest obecnie wystawiany w głównym salonie DS w Paryżu.

Audi A8

7. Angela Merkel - Audi A8
Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest nie tylko jedną z najpotężniejszych postaci w Unii Europejskiej, ale także jedną z najpotężniejszych kobiet na ziemi. Merkel jeździ w opancerzonym Audi A8 z tablicą rejestracyjną 0-2, wskazującą, że jest to samochód kanclerza.

Hongqi L5 Xi Jinping

6. Xi Jinping - Hongqi L5
Choć wygląda na to, że pochodzi z lat 50. XX wieku, oficjalna limuzyna przywódcy chińskiej partii komunistycznej została po raz pierwszy zaprezentowana w 2013 r. Hongqi jest wiodącą marką luksusowych samochodów w kraju.jHongqi L5 wyróżnia się jako najdroższy chiński samochód.

Aurus Senat Wladimir Putin

5. Vladimir Putin - Aurus Senat
Opracowany przez NAMI ( Rosyjski instytut badawczo rozwojowy przemysłu samochodowego i silnikowego ) Aurus Senat przypomina Rolls Royce Phantoma. Senat jest modelem stworzonym przez Rosję przy współpracy z inżynierami Porsche. Powstał jako limuzyna prezydenta Putina, ale dostępny będzie też dla "cywili". Oczywiście za solidną opłatą. Fakt, że najpotężniejsza postać w kraju jeździ Aurusem, z pewnością pomoże marce.

Mercedes S600 Pullman

4. Kim Jong-Un - Mercedes-Benz S600 Pullman
Z powodu sankcji nałożonych przeciwko reżimowi Korei Północnej firmy, takie jak Mercedes-Benz, nie mogą handlować z Koreą Północną. Oznacza to, że Kim musiał się nieźle nagimnastykować, by wejść w posiadanie auta. Nie mógł go bowiem kupić w lokalnej sieci sprzedaży.

Bentley State Limousine

3. Królowa Elżbieta II - Bentley State Limousine
Sprezentowany Jej Królewskiej Mości w ramach Złotego Jubileuszu w 2002 r. Bentley jest podobno ulubionym środkiem transportu Królowej Anglii.
Jest zarówno odporny na wybuchy oraz oczywiście ostrzał z broni palnej. Dodatkowo opony są wzmocnione Kevlarem. Po zamknięciu drzwi samochód staje się hermetycznie szczelny i odporny na bioataki. Kolejną charakterystyczną cechą jest dach samochodu, który jest podnoszony, aby Królowa mogła wchodzić i wychodzić bez konieczności schylania się.

Cadillac The Beast

2. Donald Trump - Cadillac Presidential State Car, czyli "The Beast" ( Bestia )
Prezydencki samochód państwowy, nazwany przez tajne służby „Bestią”, został wprowadzony na rynek w 2009 roku i do tej pory jest w służbie. Bestia została poddana liftingowi w 2018 roku, aby odzwierciedlić najnowsze standardy stylistyczne Cadillaca, ale wewnętrznie samochód jest prawie identyczny z poprzednikiem. Choć samochód wygląda jak przedłużona limuzyna Cadillaca to tak na prawdę powstał na bazie SUV'a.
Pod względem bezpieczeństwa Bestia jest klasą samą w sobie. Samochód jest ze wszystkich stron pokryty grubymi płytami zbroi, posiada pancerne szyby, które mogą zatrzymać pociski, oraz wzmocnione podwozie, który powinno wytrzymać wybuch granatu. Opony samochodu pozwolą jechać dalej, nawet jeśli zostaną wysadzone. W przypadku najgorszego scenariusza samochód ma lodówkę z zapasem krwi dla Prezydenta i Pierwszej Damy - umożliwiając Secret Service przeprowadzenie awaryjnej transfuzji.

Toyota Century Royal

1. Cesarz Japonii Naruhito - Toyota Century Royal
Toyota Century Royal, produkowana jest wyłącznie dla japońskiej rodziny królewskiej. Podczas gdy standardowa Toyota Century jest już sama w sobie dziełem sztuki, edycja Royal podnosi poprzeczkę jeszcze wyżej. Oprócz opancerzenia Royal oferuje również kilka mniej oczywistych "usprawnień". Dzięki, m.in. granitowym schodkom bocznym, zasłonom z papieru ryżowego i tapicerce z wełny Century Royal to najbardziej luksusowy japoński sedan, jaki kiedykolwiek powstał. Cztery z nich zostały wyprodukowane przez Toyotę na rozkaz rodziny cesarskiej w latach 2006–2008.

Następny artykuł