Volkswagen ID 3
Źródło: Volkswagen

Samochód elektryczny w wersji GTI? Najbliższe plany Volkswagena

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
20 Marca 2020

Usportowiony samochód elektryczny może okazać się SUV-em. Elektryczna odpowiedź na GTI ma nosić plakietkę GTX i posiadać napęd na cztery koła.

Szef technologii Volkswagena Matthias Rabe twierdzi, że firma zdecydowała się oprzeć swój pierwszy usportowiony samochód elektryczny na SUV-ie ID4, aby mógł korzystać z napędu na cztery koła.

Jak po raz pierwszy ujawniono w Autocar, Volkswagen ma utworzyć usportowioną serię GTX - jako odpowiednik GTI dla elektrycznych modeli marki. Podczas gdy ID3 wydaje się naturalnym wyborem dla modelu sportowego, Rabe ogłosił, że pierwszy "HOT" samochód elektryczny Volkswagena będzie SUV-em.

Tak więc najprawdopodobniej pierwsze e-GTI producenta będzie bazowało na zapowiedzianym niedawno ID4.

Wiele wskazuje na to, że priorytetem przy projektowaniu usportowionego elektryka jest napęd na cztery koła - stąd wybór SUV-a.

ID 4 zostanie początkowo wprowadzony na rynek jedynie z napędem na tył, który ma oferować do 201 KM i moment obrotowy 310 Nm. Wszystko to z silnika umieszczonego przy tylnej osi. Po nim pojawi się model z napędem na cztery koła, który dodatkowo otrzyma silnik z przodu, co zwiększy moc modelu do 302 KM i 450 Nm. Model będzie oferowany z różnymi wariantami pojemności akumulatorów.

Oczywiście niewykluczone, że po pewnym czasie na świat przyjdzie również ID3 GTX.

Po SUV-ie ID 4 przewidywany jest debiut wersji Coupé o oznaczeniu ID5, model ten prawdopodobnie również zyska wersję GTX wykorzystującą ten sam układ napędowy.

Dział R Volkswagena pracuje obecnie nad wysokowydajnymi modelami EV, a pierwszym z nich będzie ID 3 R. Samochód elektryczny, który zostanie wprowadzony na rynek w 2024 r., będzie miał napęd na cztery koła oraz mocno podkręcony silnik elektryczny. Układ napędowy i akumulatory zostaną opracowane z pomocą Volkswagen Motosport, wykorzystując jego wiedzę zdobytą przy pracach nad ID R.

Następny artykuł