Kontrola drogowa
Źródło: zdrogi.pl

Policja celowo zawyża pomiary, żeby odebrać kierowcy prawo jazdy?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
14 Maja 2020

Rzecznik Praw Obywatelskich zakwestionował odmawianie kierowcom prawa do obrony i oceny dowodów wykroczenia przez sąd.

Oczywiście nie sugerujemy, że robi tak każdy policjant z drogówki.

Zdążyliśmy się przyzwyczaić do publikowanych przez funkcjonariuszy nagrań z „piratami drogowymi” w roli głównej. Często w takiej informacji prasowej możemy też przeczytać ile wynosiła, zmierzona przez funkcjonariuszy, prędkość „ściganego samochodu". Problem polega na tym, że pomiar w trakcie pościgu wskazuje prędkość radiowozu, o czym policja chyba nie pamięta. Wystarczy, że funkcjonariusz robi pomiar podczas doganiania innego pojazdu i otrzymamy zawyżony wynik.

Prezes MPK uważa, że rządowe obostrzenia są niezgodne z konstytucją.Prezes MPK uważa, że rządowe obostrzenia są niezgodne z konstytucją.Czytaj dalej

Problem polega bowiem na tym, że zatrzymany kierowca może zakwestionować wynik pomiaru, nie przyjąć mandatu i wyjaśniać sprawę w sądzie. Nie ma jednak możliwości nieprzyjęcia kary zatrzymania prawa jazdy na 3 miesiące. Policjanci dobrze o tym wiedzą i wiele wskazuje na to, że niektórzy nadużywają tej władzy, aby poprawić swoje statystyki.

Nawet jeśli nie przyjmiemy mandatu a sąd uzna, że nasze uprawnienia zostały zabrane bezpodstawnie to... prawdopodobnie miną już trzy miesiące. Nikt nam tego czasu nie zwróci. Największy problem mogą mieć osoby korzystające z auta zawodowo.

Rzecznik Praw Obywatelskich zakwestionował odmawianie kierowcom prawa do obrony i oceny dowodów wykroczenia przez sąd. Jest to o tyle ważne, że od lipca uprawnienia zabierane będą również za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ukradziono auto pilota Lotniczego Pogotowia. W środku licencja i sprzęt, bez którego nie może latać
  2. Schwytano złodzieja aut. Nie uwierzysz ile wydał na sprzęt
  3. ZDJĘCIA - Kupili Mercedesa i postanowili go przetestować na A4. Auto spłonęło
Następny artykuł