Stary Peugeot
Źródło: wikipedia.pl

Najstarsze marki motoryzacyjne świata — kto najdłużej utrzymuje się w branży?

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
10 Kwietnia 2020

Pierwszy samochód powstał w 1808 roku, ponad 200 lat temu. Od tego czasu motoryzacja przeszła długą drogę. Nie każdemu udało się utrzymać na rynku. Saab i Holden to jedne z najświeższych ofiar bezlitosnego rynku. Jakie są zatem najstarsze marki, które do dziś produkują auta?

Od 1808 roku mamy do czynienia z samochodami. Od tego czasu wiele się zmieniło i nie każdemu udało się pozostać na rynku. Jakie są zatem najstarsze marki, które do dziś produkują auta?

Logo Cadillac9. Cadillac
Rok założenia: 1901
Założyciele: William Murphy, Lemuel Bowen, Henry M. Leland
Kraj: Stany Zjednoczone

Ciężko uwierzyć, że marka ta ma już ponad 100 lat. Cadillac jest jednym z największych graczy na amerykańskim rynku. Aktualnie firma znajduje się w rękach General Motors. W Europie raczej rzadko spotykana. Podejmowano próbę zaistnienia na naszym rynku, ale typowo amerykańskie wykończenie nie wytrzymało porównań z europejskimi markami premium.

Logo Fiat8. Fiat
Rok założenia: 1899
Założyciel: Giovanni Agnelli
Kraj: Włochy

Fiat to właściwie skrót od Fabbrica Italiana Automobili Torino, który możemy przetłumaczyć jako włoską fabrykę samochodów w Turynie. Pierwszy samochód Fiata powstał w 1899 roku, w tym samym roku, w którym powstała firma.
Najpopularniejsze samochody Fiata często należą do kategorii samochodów miejskich i super mini. Prace nad pojazdami elektrycznymi rozpoczęli w 1970 roku. Oprócz samochodów Fiat brał również udział w produkcji broni.

Logo Renault7. Renault
Rok założenia: 1899
Założyciele: Louis Renault, Marcel Renault, Fernand Renault
Kraj: Francja

Firma została założona jako Société Renault Frères przez braci Louisa, Marcela i Fernanda Renault. Louis, inżynier projektował prototypy, a jego bracia zajmowali się biznesem.
W 1903 r. Renault zaczeło samodzielnie produkować własne silniki. Przed wojną firma koncentrowała się na budowie ciężarówek, autobusów i komercyjnych pojazdów towarowych, a następnie silników samolotowych i amunicji podczas pierwszej wojny światowej. Przez cały ten czas jednak kontynuowali produkcję samochodów osobowych.

Logo Land Rover6. Land Rover
Rok założenia: 1896
Założyciele: rodziny Sumner i Spurrier
Kraj: Wielka Brytania

Pierwotnie założona jako Lancashire Steam Motor Company w 1896 roku w Anglii. Firma rozpoczęła od produkcji... kosiarek parowych. W 1907 roku zmienili nazwę na Leyland Motors.
W 1968 r. Leyland Motors zmienił nazwę na British Leyland Motor Corporation Ltd (BLMC), łącząc się z British Motor Holdings. W 1978 roku powitaliśmy Land Rovera.

Logo Skoda5. Škoda Auto
Rok założenia: 1895
Założyciele: Václav Laurin i Václav Klement
Kraj: Czechy

Firma Škoda Auto została założona jako Laurin & Klement w 1895 roku i produkowała rowery, motocykle i samochody w Mladá Boleslav. Od momentu rozpoczęcia produkcji samochodów w 1905 r. firma szybko stała się największym producentem samochodów w całej Austrii i na Węgrzech.
W 1925 roku firma została przejęta przez Skoda Works, a następnie przemianowana na Skoda Auto. W 2000 roku stała się spółką zależną grupy Volkswagen.

Logo Mercedes4. Mercedes-Benz
Rok założenia: 1883
Założyciele: Karl Benz i Gottlieb Daimler
Kraj: Niemcy

Mercedes oficjalnie powstał w 1926 roku, ale jest wynikiem połączenia dwóch innych producentów samochodów, którzy byli obecni na rynku dużo wcześniej.
Pierwszą firmą była Daimler-Motoren-Gesellschaft (DMG) - założona przez Gottlieba Daimlera i Wilhelma Maybacha w 1890 roku i zajmująca się wówczas produkcją silników benzynowych. Po sukcesie małych samochodów wyścigowych firma skoncentrowała się na produkcji modeli Mercedesa.
Drugim elementem układanki był Benz & Companie Rheinische Gasmotoren-Fabrik, założony przez Karla Benza, Maxa Rose i Friedricha Wilhelma Eßlingera w 1883 roku. Firma zajmowała się produkcją maszyn przemysłowych i silników gazowych. W pewnym momencie Karl Benz postanowił skupić się na swojej prawdziwej pasji — samochodach, czyli „powozach bez koni". W 1886 roku wyprodukował Benz Patent-Motorwagen, pierwszy na świecie samochód napędzany benzyną.
Te dwie firmy połączyły się, tworząc Mercedes-Benz w 1926 roku, a reszta, jak mówią, jest już historią.

Logo Opel3. Opel Automobile GmbH
Rok założenia: 1862
Założyciel: Adam Opel
Kraj: Niemcy

Bardziej znana jako Opel, została założona 21 stycznia 1862 r. jako producent maszyn do szycia. Firma rozpoczęła produkcję rowerów w 1886 roku, a pierwszy samochód wyprodukowała w 1899 roku.
Opel prawdopodobnie dalej produkowałby maszyny do szycia, gdyby nie... pożar fabryki. Firma postanowiła wtedy skupić się na samochodach. Jak czas pokazał — słusznie.
W 1913 r. stał się największą firmą samochodową w Niemczech, a w 1930 r. - największą w Europie.

Logo Tatra2. Tatra
Rok założenia: 1850
Założyciel: Ignác Šustala
Kraj: Czechy

Początkowo, jako Ignatz Schustala & Comp., zajmowała się produkcją powozów konnych. W 1891 r. rozpoczęto produkcję wagonów kolejowych zmieniając przy tym nazwę na Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriksgesellschaft.
W 1897 roku dyrektor techniczny Hugo Fischer von Roeslerstamm, zakupił automobil marki Benz i wykorzystał go jako inspirację do stworzenia pierwszego samochodu. Tak powstał Präsident.
Firma oficjalnie zaprzestała produkcji samochodów osobowych w 1999 r., Ale nadal produkuje ciężarówki.

Logo Peugeot1. Peugeot
Rok założenia: 1810
Założyciel: Armand Peugeot
Kraj: Francja

Peugeot wystartował jako firma produkująca młynki do kawy w 1810 r. W 1830 r. do oferty dołączyły rowery, a następnie w 1842 r. młynki do soli i pieprzu. Armand Peugeot od początku interesował się produkcją samochodów i zrealizował swoje plany w 1882 r.

Wewnętrzne spięcia spowodowały, że Peugeot odszedł z rodzinnej firmy i założył Société des Automobiles Peugeot w 1896 r. W 1926 roku producenci motocykli i samochodów Peugeot oficjalnie podzielili się na osobne firmy.

Następny artykuł