Dacia Spring
Źródło: zdrogi.pl

Akumulatory do nowej Dacii Spring są produkowane w Polsce

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
9 Czerwca 2020

Być może uda się je powiększyć do 30 kWh bez istotnego wpływu na ostateczną cenę modelu.

Nowa elektryczna Dacia Spring pojawi się na rynku już w 2021 roku. Trwają już przygotowania do produkcji najtańszego elektryka w Europie. Samochody będą produkowane w ojczyźnie Dacii, Rumunii, ale akumulatory do nich powstaną w Polsce. Produkcję już rozpoczęto.

Wytwarzaniem akumulatorów zajmuje się fabryka LG w Polsce. Będą to baterie najnowszej generacji, o wyższej gęstości energetycznej i mniejszych rozmiarach niż te stosowane do tej pory. Dzięki nowej technologii ich koszt będzie niższy, co pozwoli utrzymać atrakcyjną cenę samochodu, który ma być najtańszym „pełnoprawnym” elektrykiem.

Wicepremier podała dokładną datę otwarcia polskich granic. Nieodległy termin zniesienia obostrzeńWicepremier podała dokładną datę otwarcia polskich granic. Nieodległy termin zniesienia obostrzeńCzytaj dalej

Nowe ogniwa składają się w 70% niklu, 10% kobaltu i 20% manganu, co pozwoliło uzyskać teoretyczną cenę $100 za kWh.

LG popracowało również nad optymalizacją procesu produkcji dzięki wykorzystaniu własnych materiałów katodowych, które do tej pory były kupowane u innych dostawców takich jak Nichia, Umicore, Posco Chemical i L&F.
Dacia Spring miała pierwotnie posiadać akumulatory o łącznej pojemności 26,8 kWh, co powinno zapewnić zasięg około 200 kilometrów w cyklu WLTP.

Być może uda się je powiększyć do 30 kWh bez istotnego wpływu na ostateczną cenę modelu.

Przypominamy, że fabryka LG Chem, która zajmuje się produkcją akumulatorów dla Dacii Spring, zlokalizowana jest pod Wrocławiem.

1. BMW uderzyło w drzewo - Kierowca zniknął wraz z tablicami
2. Rząd proponuje poważne ułatwienia dla polskich kierowców. Rewolucyjne zmiany na horyzoncie
3. Ksiądz, który zabił policjanta wymuszając pierwszeństwo, usłyszał karę

Następny artykuł