Konstytucja RP
Źródło: rp.pl

Mandat za mycie auta lub zakupy? Możesz się odwołać - wyjaśniamy

Piotr SzczurowskiPiotr Szczurowski
8 Kwietnia 2020

Otrzymałeś mandat za mycie auta lub zakupy? Wyjaśniamy co możesz zrobić - oczywiście wciąż jednak zachęcamy do pozostania w domach. Dla naszego i waszego bezpieczeństwa jest to najlepsze wyjście - niezależnie od tego czy nakazane przez rząd, czy nie.

Dostałeś mandat za „nieuzasadnione przemieszczanie się"? Możesz się odwołać!

Ostatnio na naszym portalu bardzo popularną informacją był news o ukaraniu mandatem trzech mężczyzn myjących auto.

Należy jednak pamiętać, że choć zmieniono przepisy, o zasadności ukarania mandatem wciąż w ostateczności decyduje sąd.

Podobno coraz więcej osób karanych jest mandatami. Słyszeliśmy już o panach z myjni czy rowerzyście skracającym drogę przez park. Czy można w takiej sytuacji odmówić przyjęcia mandatu? Co robić w takich przypadkach?
Zacznijmy od tego, że przepisy, jakie by nie były, mają na celu ograniczyć rozpowszechnianie się epidemii. Nawet jeśli nie są konstytucyjne, to zdrowy rozsądek nakazuje jednak pozostać w domu. Dla bezpieczeństwa nas i wszystkich innych.
Co jednak zrobić, jeśli uważamy, że otrzymany przez nas mandat wystawiony został niesłusznie?

Według przepisów możemy poruszać się jedynie, by realizować „niezbędne sprawy życia codziennego". W takim wypadku słusznie ukarano trzech mężczyzn z myjni. Co, jednak jeśli myjemy auto służbowe - które, by godnie reprezentować firmę, musi być lśniące? Czy jest to działanie w interesie firmy, a więc niezbędne?

Obecna sytuacja i ograniczenia wynikają z ustawy z 2008 r. o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Jednak przewidziana ona była do zwalczania ognisk zapalnych epidemii. Nie walczenia z ogólnokrajowym kryzysem.
Ograniczanie więc wszystkim obywatelom swobód w myśl tej ustawy jest obejściem Ustawy Zasadniczej. W świetle konstytucji takie prawo rząd ma jedynie w sytuacji wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, czyli np. wielokrotnie wspominanej klęski żywiołowej.

Wszelkie ograniczenia praw i wolności obywatelskich mogą być wprowadzane wyłącznie na podstawie Konstytucji.
W związku z tym możemy nie przyjąć mandatu i liczyć, że sąd zgodzi się z nami, że mandat został wystawiony niesłusznie.

Oczywiście ostatecznie to sąd stwierdza, czy policja miało prawo nas ukarać.

Następny artykuł